Karadeniz

Trabzon

Karadeniz’in Gözdesi Trabzon

Tatiltavsiyem.com olarak sizlerin iyi ve kaliteli bir tatil geçirme isteğini önemsiyoruz. Bu sebep ile Trabzon şehrinde yapabileceğiniz tüm sporları ve aktiviteleri sizler için derledik.

Trabzon, yeşilliklerle kaplı adeta bir cennet gibidir.Gez gez bitmeyecek doğal güzellikleri, tarihi mekânları, ağız sulandıran muhteşem yemekleri ile Karadeniz’in gözde şehri olmayı bence hakediyor. ’’Kafamızı sağımıza çeviriyoruz beton solumuza çeviriyoruz beton, bunalıyoruz ve doğayla iç içe olmak istiyoruz’’ diyenlerden iseniz size kesinlikle Trabzon gibi güzide bir şehri ölmeden önce görmenizi öneririz.

Tek başınıza, arkadaşlarınızla ya da ailenizle Trabzon’a gitmeyi kararlaştırdınız.Ulaşım aracına atladınız, yola koyuldunuz ve eğer uçakla geliyorsanız aşağıya baktığınızda yeşil ve mavi tonlarını görür görmez içinizi huzur kaplayacak.Yolculuk bittiğinde ilk işiniz Trabzon’un yemekleriyle tanışmak olmalı.Hem uzun yolculuk yaptıysanız kurtlar gibi açsınızdır hem gezilecek onca yeri tok karnına gezmek gibisi olamaz.

İyi bir tatilin en güzel ve en keyifli anlarından bir tanesi olan yemek yeme faslının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Trabzon’da yer alan birbirinden güzel mekanları tatiltavsiyem.com olarak sizler için derledik.

Harika Kahvaltı Kuymaksız Olmaz

Açlığınızı gidermek için restorana gittiniz ve ne yiyeceğim diye düşünüyorsanız tam anlamıyla bölgeye has bir lezzet olan kuymak sofranızda olmalı.İçerisinde tereyağı, telli peynir, tuz, su, mısır unu bulunur ve ekmeğinizi bandığınızda telli peynirin sünmesi insanı adeta mest eder.Lezzeti güzel olduğu kadar yenmesi zahmetsizdir.

Akçaabat Köftesini Yemeden Gitmeyin

Ünü Türkiye sınırlarını aşmışAkçaabat Köftesi’ni Trabzon’a gelmişken yerinden yememek olmaz.Bu kadar ünlü olan lezzetin ardında etin içerisinde fazla yağ ve sinir olmaması, kıymanın en az 1 gün olacak şekilde dolapta bekletilmesi vardır.Komaroglu Köfte Salonu,Akçaabat Köftesi severlerinin en çok önerdiği yerlerden birisidir.

Tabii ki Hamsi

Türkiye, hamsi üretiminde 9/10’luk payı Karadeniz’in doğusundan karşılar. Trabzon ile hamsi adeta özdeşleşmiştir. Trabzon denince akla hamsi, hamsi denince akla Trabzon gelmektedir. E haliyle bu durumda Trabzon’un hamsi yemeklerini tatmamak elde olmaz. Hamsi yemekleri arasında en popülerleri olan Hamsi Tava ve Hamsi Buğulama ön plana çıkıyor.

Bol Bol İkram Edilen Çay

Trabzon’a gelip de çayını içmeden dönmek olmaz tabii. Sebebi ise nereye giderseniz gidin size çay ikram edilmesidir. Bir de çayınızı manzara eşliğinde içebileceğiniz bir yer bulursanız tadına doyum olmaz.

Pidesini atlamayalım

Bildiğiniz üzere Türkiye’de birbirinden güzel pide türleri yapılır. Bu güzelliklerin içerisine Trabzon Pidesi’ni de dahil edebiliriz. Karadeniz insanı ürünlerinin doğal olmasına çok dikkat eder.Hamurunda un, et ve yöresel eynir kullanılarak elle açılır. Daha sonrasında özel olarak yaptıkları taş fırınlarda pişirilir ve üstüne tereyağı konulur. Trabzon Pidesi’ni en iyi yiyebileceğiniz yerler arasında Karpi Pide’yi önerebiliriz.

Karnımızı doyurduğumuza göre artık Trabzon’un güzellikleriyle tanışmaya hazırız demektir. Gezilecek yerlerden bahsedecek olursak;

 

Turistlerin Merkezi Uzungöl

Trabzon’un en çok turist çeken doğal güzelliklerinden birisidir Uzungöl.Bir köy ve köyde oluşan doğal bir göl ile Trabzon’da turistlerin gözbebeği haline gelmeyi başarmış. Köy içerisinde yaklaşık 1500 kişi ikamet ediyor ama turist sezonu geldiğinde bu sayının 10.000’in üzerine çıktığını söylüyorlar. Böyle eşsiz bir doğa alanını görünce içiniz adeta huzurla kaplanacaktır.

Tatiltavsiyem.com olarak Uzungöl’ e gitmek için tur otobüslerini size önerebiliriz.

Kuş bakışı için Boztepe

Trabzon’ da güneşin batışını, doğuşunu ve sahil şeridini izlemek için Boztepe birebir. Yaklaşık 250 metre yüksekliğinde olduğu için adeta kuş bakışı Trabzon’u görebilmek mümkün. Çay eşliğinde eşsiz manzarayı izlemek için hiç düşünmeden gidilecek yerlerden birisi de Boztepe.

Boztepe’ ye şehir merkezinden dolmuşlara binilerek çok kolay şekilde ulaşım sağlanabiliyor.

1000 Yılı Devirmiş Bedesten

10 asırlık bu tarihi yapıyı atlamamak gerek. Tarihi 11. yüzyıla kadar dayanan bu Bedesten Cenevizliler tarafından yapılmış. Daha sonrasında Osmanlı Devleti’ne geçince bedestene döndürülmüş.

Geçirdiği restorasyon çalışmalarının ardından günümüzdeki halini alan tarihi Bedesten, Trabzon’ da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ve biz turistleri saat 10 ile yaklaşık 22 sularına kadar ağırlıyor.

Atla Arabana Git Şolma Yaylası’ na

Trabzon’ a 50 kilometre uzaklıkta olduğu için arabayla ve merkezde yer alan minibüslerle ulaşım sağlanan bu güzel yayla ayrıca misafirler için konaklama tesislerine de sahip olmasıyla dikkatleri çekiyor.

Şolma Yaylası’ nda yer alan konaklama tesisleri ile doğada vakit geçirmek için mükemmel bir ortam ortaya çıkıyor. Temiz hava ve sessizlik isteyenler için birebir olan Şolma Yaylası’ na bahar aylarında gidilmesi tavsiyemizdir. Nedeni ise Şolma Yaylası’ nın deniz yüksekliğinin 1800 metreyi aştığı için kış ayları geldiğinde ulaşımın bir hayli zor olması.

Ayrıca bahar aylarında çıkan mor güller ile güzelliğine güzellik katıyor.

 

Her şey Altındere Vadisi’ nde…

Altındere Vadisi’ nde balıkçılık, dağcılık, kampçılık ve doğayla iç içe bir yürüyüş yapmak mümkün. Ve içerisinde konaklama tesisi de mevcut. Bu şahane ortam aileyle vakit geçirmek için yapılmış dense yeri.

Merkeze yalnızca 1 saat uzaklıkta olan Altındere Vadisi’ ne giriş için ücret istiyorlar. Bu ücret kişi başına yalnızca 10 TL, araç başına ise aracın boyutuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Adeta cennet olan Altındere Vadisi için bu yüklü miktarı ödemenizi öneririz.

Doğa Harikası Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’ un en güzide yaylalarından birisi olan Hıdırnebi Yaylası merkeze 44 km uzaklıkta ve Akçaabat sınırları içerisinde yer alıyor.

Konaklama tesislerinin yanı sıra bakkal, lokanta, fırın ve pansiyonu da bulunduran Hıdırnebi Yaylası doğayla güzel vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden birisi. Doğa harikası olan Hıdırnebi Yaylası’ nda her yıl 20 Temmuz geldiğinde geleneksel yayla şöleni düzenlenmesi açısından tam bu vakitlerde gitmenizi tavsiye ediyorum.

 

Tarihi Güzelliklere Ev Sahipliği Yapan, Karadeniz’in Gözdesi ‘’Trabzon’’

Doğa harikalarını öve öve bitiremediğimiz Trabzon yalnızca yemekleri ve doğasıyla ön planda değil. Aynı zamanda tarihi mekânları açısından Anadolu’ nun hatırı sayılır şehirlerinden birisidir.2800 yıla yakın bir şehir olan Trabzon’ a bir sürü medeniyet hâkim olmuş ve birçok kültürle, mimariyle tanışmıştır.

Öyle ki şimdi bahsetme sırası göz kamaştıran tarihinde.

İlk Akla Gelenlerden; Sümela Manastırı

Trabzon’ a daha öncesinde gitmemiş bir kişinin Trabzon denilince aklına ilk gelecek yerlerden birisi Sümela Manastırı’ dır. Gidip görmesek bile isim olarak çok aşina olduk. Zaten Trabzon’ un en çok ziyaretçi çeken yeri olmayı başarmış.

Trabzon’ a 45 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor ve Bizans İmparatorluğu zamanından kaldığı söylentileri var.

Defalarca onarılarak 1600 yıl dayanabilmiş bu manastıra ulaşım bir noktaya kadar araçla daha sonrasında yürüyerek gerçekleşiyor. 18 yaş altına ücretsiz olan manastıra yetişkin birey 75 TL gibi bir miktar ödeyerek giriş yapabiliyor.

Atatürk Köşkü

Cumhuriyet ilan edildikten sonra Mustafa Kemal Atatürk bu köşkte konaklamış. Atatürk bu köşkü çok beğenmiş ve satın alınıp hediye edilmiş. Son geldiğinde 3 gün burada kaldığı ve vasiyetini bu güzel köşkte yazdığı biliniyor.

Daha sonraki zamanlarda tekrardan satın alınıp müze haline çevrilen bu köşke giriş ücreti sivile 10 TL, öğrenciye 5 TL olarak belirlenmiş. Umuyoruz ki Trabzon’ a gelip de bu köşkü görmeden döndük demezsiniz.

Hâla Kale Gibi Sağlam; Trabzon Kalesi

Milattan önce 2000 yılında yapılmaya başlandığı tahmin edinilen Trabzon Kalesi’nin inşası Bizans İmparatorluğu zamanında tamamlanmış. Oldukça heybetli olan bu kale görenleri kendisine hayran etmeye devam ediyor.

Osmanlı Devleti’ nin hakimiyetine girdiği zaman dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bir tuğra ve kitabe dikkatleri üstüne çekmekte.

Trabzon Kalesi’ ne giriş yapmak ücretsizdir.

Orta Mahalle Evleri

Akçaabat sınırları içerisinde yer alıyor ama ismindeki ‘’mahalle’‘ kelimesinden dolayı birazcık küçümseniyor ve diğer yerlere göre daha az merak ediliyor Orta Mahalle Evleri.

Orta Mahalle Evleri bölgedeki en eski evleri içerisinde bulundurmakta. Bölge inşaata kapatılmış ve koruma altına alınmış olduğu için yüzyıllar geçmesine rağmen doğasını ilk günkü gibi hissettirmeyi başarmış. Evler bahçeli olduğundan dolayı çiçekler açtığı zaman görsel şölen yaşanmaktadır.

Genelde fotoğraf çekmek isteyenlerin gittiği yer olan Orta Mahalle Evleri’ nin içerisinde çeşmeler, yürüyüş yolları ve günümüzde özel işletilen yerler bulunmaktadır.

Anne Hatırası; Hatuniye Camii

Büyük İmaret Camii – Gülbahar Hatun Camii olarak da bilinen Hatuniye Camii Osmanlı Devleti zamanında 1514 yılında dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından annesi Gülbahar Hatun’ a hatıra niteliğinde yaptırılmış.

Geniş bir alan içerisinde hamam, cami, medrese, türbe ve camii bulunuyor fakat günümüzde yalnızca camii ve türbe ayakta kalmayı başarabilmiş.

Sade tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken Hatuniye Camii görmeniz gerektiğine inandığımız yerler arasındadır.

Gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelenlerden sizlere bahsettik. Ama Trabzon gibi bir şehir insana aynı zamanda birçok aktivite yapma fırsatı sunuyor. Hem doğa harikalarıyla hem tarihiyle hem de bizlere tanıdığı çeşitli aktivitelerle tam anlamıyla Karadeniz’ in adeta incisi. O kadar gezmeniz gereken yerlerden bahsetmişken bir de yapabileceğiniz aktiviteleri anlatmakta fayda vardır.

Doğa Demek Kamp Demek

O kadar ağacın, yeşilliğin içinde tabii ki kamp ilk akla gelenlerde. Trabzon, kamp severlere hem yaylaları hem de kamp yapılması için özel olarak düzenlenmiş yerleri sunuyor.

Eğer ki kamp yapmak için gerekli malzemeleriniz yoksa Maçka’ yı size önerebiliriz.

Böyle Bir Arazide Tabii ki OffRoad …

Eğer ki off – road tutkunlarından birisiyseniz Trabzon, ülkemizde adeta bulunmaz bir cennet olma özelliği taşıyor. Gerek engebeli yapısıyla gerekse sık ormanlarıyla tam anlamıyla off – road için yapılmış bir şehir denilebilir.

Özel hazırlanmış rotalar vardır ve bu özel hazırlanmış rotalar arası mesafenin en uzunu yaklaşık 120 kilometredir. Trabzon sınırlarında 10’ a yakın güzergâhtaoff – road yapabilme imkanı var.

Doğayla İç İçe Muhteşem Bir Yürüyüş …

Trabzon’ un yeşilliğinden çok söz ettik biliyoruz. Biraz daha dillendireceğiz çünkü bu harika yeşilliklerin içerisinde yapacağınız doğa yürüyüşünün ruhunuza iyi geleceğini düşünüyoruz.

Maçka ve Düzköy ilçelerinde özel olarak oluşturulmuş rotalar var ama rotalar için harekete geçmeden önce tedbir amaçlı yanınıza mutlaka o bölgeyi tanıyan birisini almanızı öneririz.

Ve Jeep Safari …

Jeep Safari, Trabzon’ da adeta ilgi odaklarından birisi olmuş. Bazı rotaların arasında Türkiye’ den Gürcistan’ a kadar süren 2 haftalık tur bile var. Trabzon’ un eşsiz doğal harikalarıyla güzel bir vakit geçirmek için harika bir aktivite.

Anlaşmış olduğunuz firmalar sizi tur öncesi yerleşmiş olduğunuz otelinizden alırlar ve tur bittiğinde tekrar otelinize bırakırlar.

Bu muhteşem turların fiyatları firmalar arasında 400 – 1000 TL arasında değişkenlik gösterebiliyor.

 

Eğim Varsa Yamaç Paraşütü Neden Olmasın?

Trabzon, eğimli arazilere sahip olduğu için birçok ekstrem sporun yapılmasına imkan tanıyor. Ve tabii ki bu sporlardan birisi de yamaç paraşütü. Yapılan parkurlar yalnızca Türkiye’ nin değil, dünyanın da sayılı yamaç paraşütü parkurlarından birisi olma özelliği taşıyor. Bu ender parkurlar hazır Trabzon’da ikenimkân varken gidip yamaç paraşütü heyecanını yaşamanızı öneriyoruz.

Yamaç paraşütü için en popüler mekânlardan birisi de Uzun Göl’ dür. Altındere Vadisi’ nde yapılan yamaç paraşütü esnasında Sümela Manastırını da görmek mümkün olabiliyor.

Siz ve paraşütü kullanan kişi ile toplam 2 kişi ile yapılan bu spor yaklaşık olarak 15-25 dakika aralığında sürecektir. Maliyeti ise 500 TL.

Tarihi Zenginlik Bitmiyor …

Trabzon tarih açısından oldukça zengin bir şehir. Birçok medeniyetin içerisinde bulunmuş ve 16 tane kiliseye sahip.Bazıları bakımsız kaldıkları için harabe olmuş, bazıları ise günümüzde camii olarak kullanılmakta.

İnsana bir şeyler katacağını düşündüğüm için kilise turu yapmanızı önerebiliriz. 16 kilise arasından Santa Maria, Ayasofya, Çömlekçi, St. Michael ve Küçük Ayvasıl kiliselerini görmeniz yeterli. 1 günlük sürede hepsini gezmek mümkün.

 

Karadeniz’in Hırçın Dalgaları ve Tertemiz Plajları

Evet. Şu ana dek Trabzon’ un kendine has yemeklerinden, doğal güzelliklerinden, tarihi mekânlarından ve yapılacak aktivitelerini anlattık. Bunların arasına şimdi Trabzon’ un güzel plajlarını da ekleyeceğiz. Karadeniz’ e gelip yüzmek de diğerleri kadar eğlenceli.

En İyisi Albatros Plajı …

Akçaabat’ ta bulunan Albatros Plajı yaklaşık olarak 500 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğinde. Bu plajın en iyi özelliklerinden birisi de zemininin kumdan oluşması. Karadeniz plajlarında görülmesi nadir olan bu özellik nedeniyle yaz zamanları popüler oluyor.

Albatros Plajı’ na gelenlerin kullanması için tuvalet, soyunma kabinleri, duş alanı ve yemek yeme yerleri bulunmakta. Aynı zamanda plajda şemsiye ile şezlong kiralamak mümkün.

Karadeniz’ de yüzdüğünüzü unutmayın ve güvenlik şeritleri içerisinde yüzün.

Olağanüstü Sürmene Kadınlar Plajı

Sürmene Kadınlar Plajı’nı olağanüstü diye belirtmemizin sebebi yalnızca kadınlara özel olması.

2018 yılında Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet vermeye başlanan bu plajda yalnızca kadınlar çalışmakta. Ayrıca plajda olan kadınların rahatsız olmamaları için geniş ve yüksek şekilde etrafı kapatılmış.

Oldukça sık temizlenen plaj bölge halkı tarafından oldukça ilgi görüyor.

Sakinlik İçin Çamburnu Halk Plajı

Sürmene’ de bulunan Çamburnu Halk Plajı, dağların arasında olması sebebiyle çok ilgi görmemekte. Plaja ulaşmak için özel hazırlanmış merdivenleri kullanmanız gerekiyor.

Çamburnu adını çevrili olduğu Sarıçam ağaçlarından alıyor.

Yüzmeye bu plaja gelenler hemen yan tarafındaki yüksek kayalıklardan denize atlayış gerçekleştirebiliyorlar. Sessiz ve sakin bir ortamda yüzmek isteyenlere Çamburnu Halk Plajı birebir. Zemininin çakıl taşlarından oluştuğunu da belirtmekte fayda var.

 

Tatiltavsiyem.com olarak tüm tatil severlerin, Karadeniz turunun tadını bir kere alanların muhakkak tekrar gitmek isteyeceği, kendine özgü güzellik ve farklılıklarıyla diğer bölgelerden ayrılan Karadeniz ve Karadeniz’ in gözdesi Trabzon’u sizlere tanıtmaya çalıştık.

İnsanı ayrı güzel, tarihi ayrı güzel, doğası apayrı güzel olan Trabzon’u,Tatiltavsiyem.com olarak herkesin mutlaka görmesi gereken şehirlerden birisi olduğu kanaatindeyiz. Bu kusursuz doğasına yakından şahit olmanızı ve şehrin karmaşasından kaçarak tertemiz yaylalarda tatilinizi geçirmenizi şiddet ile tavsiye ediyoruz.

Umuyoruz ki her şey hayal ettiğiniz gibi geçer. İyi tatiller diliyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu