İç Anadolu

Nevşehir

Nevşehir tarihi dokusu,müzeleri,sıcak hava balonları ve doğal güzellikleri sebebiyle gezilecek yerler arasında en geniş seçeneklere sahip destinasyonlar arasında yer almakta. Dünyanın yeni 25 harikası listesine girmesiyle ününü dünyaya duyurmuş bu şehir, peri bacaları ile oldukça meşhurdur.


Asmalı Konak

Kapadokya’nın geleneksel konaklarından biri olan bu yapıi Asmalı Konak dizisinin çekildiği ev olması sebebiyle çok meşhurdur. Odalarının çoğu kitli durumdadır. Sadece 2 odası ziyaretçilere açıktır. Kapadokya’da gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olması sebebiyle bölgeyi gezmeye buradan başlayabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Sekiz kattan oluşan yeraltı şehri Nevşehir’in yeraltı şehirlerinde en çok ziyaret edilen yerdir. Yapıldığı dönemde bu yeraltı şehrinde 50.000 kişi yaşadığı tahmin edilmektedir. Yeraltı şehrinin Asurlular Dönemi’ne dayandığı düşünülmekte.

İsmini içerisinde bulunan kuyularda almıştır. 60 metre derinliğine sahip bu kuyular havalandırma görevi görmekte. Diğer yeraltı şehirlerinden farkı bu şehirdeki vaftiz havuzu, günah çıkarma havuzu ve misyonerler okulu olmasıdır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi birçok mezarlık, kilise, şarap mahzeni, yemekhane ve şapelden oluşan bir manastır kompleksidir. Göreme Açık Hava Müzesi’nin ziyarete açık bölümleri olan Aziz Basil Şapeli,Kızlar ve Erkekler Manastırı, Azize Katerina Şapeli, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Yılanlı Kilise, Tokalı Kilise ve Çarıklı Kilise’dir. Bu yerler haricinde 11 yemekhane ve 18 kilise daha bulunuyor fakat çökme tehlikesi olduğu için ziyaretçilere kapalı durumdadır.

Güvercinlik Vadisi

İsmini zamanında burada yaşayan insanların kayalara oyarak yaptığı güvercinliklerden almıştır. Doğa yürüyüşleri , bisiklet sürme ,koşu ve yoga etkinlikleri için uygun alana sahiptir.

Safari turları ile vadiye yüksekten bakarken , içeriye araçla girilmemektedir. Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz bu yeri istediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki Kaymaklı Yeraltı Şehri , 8 kattan oluşmakta ve 5000 kişi kapasitelidir. 8 Katın sadece 4 katı ziyaretçiler için açıktır.

Uçhisar Kalesi

Bölgenin her yerinden görünebilen ve en yüksek peribacası olan Uçhisar Kalesi, ziyaretçi sayısının en çok olduğu yerlerden birisidir. Kaleye çıkanlar , şehri ve peribacalarının eşsiz güzelliklerini izleyebilmektedir.

Gün batımında balon uçuşları olması durumunda buradan balonları izleyebilirsiniz. Kalede gün doğumu ve batımının sunduğu manzara deneyimlemeniz gereken aktivitedir.

Devrent Vadisi

Bir diğer adı da Hayal Vadisi olan Devrent Vadisi, birçok dizinin çekildiği, oldukça meşhur bir yerdir. Vadi çok sayıda peribacasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu oluşumların arasında en dikkat çekeni ise deve formundaki peribacasıdır. Bu peribacası yoğun ziyaret almasından dolayı çitlerle çevrilmiştir.

Nevşehir sınırları içerisindeki tüm vadilerinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu vadinin özelliği ise peribacalarının tamamının farklı hayvan siluetlerini andırmasıdır.

Vadide dikkat çeken bir diğer noktada köylülerin getirdiği develerdir. Bu develerle ücret karşılığı fotoğraf çektirilmektedir.

Devrent Vadisi’nin Avanos merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 15 dakikadır. Bölgeye toplu taşıma aracı ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle özel araç ya da taksi tercih edilmelidir.

Diğer adıyla Hayal Vadisi, bir çok dizinin çekilmiş olduğu meşhur bir yerdir. Vadi çok sayıda peribacasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu oluşumların içinde en çok dikkat çeken deve formundaki peri bacasıdır. Çok ziyaret edildiği için bu peribacası orjinalliğini koruması için çitlerle çevrilmiştir. Nevşehir’deki tüm vadilerin kendine has özellikleri vardır. Bu vadinin özelliği ise peri bacalarının hayvan silüetlerine benzemesidir.

Güray Müze

Dünyadaki ilk ve tek yeraltı müzesidir. Kültür ve tarih severlerin uğrak noktasıdır. Bu müzede ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü seramik sanatçılarının eserleri ve bölgede çıkarılmış Roma,Selçuklu,Bizans ve Osmanlı dönemine ait çömlek ve seramikler sergilenmektedir.

Saç Müzesi

Dünyanın en garip müzeleri arasında yer alan müzenin romantik bir hikayesi vardır. Dükkan’ın sahibinin Fransız sevgilisi, ülkesine dönerken saçından bir tutam kesmiş ve dükkana asmıştır. Dükkanı ziyaret edenler bu saçı görmüş ve gelenler kendi saçından bir tutam keserek bırakmıştır. Saçını kesip bırakan kişiler arasından yılda iki kez çekiliş yapılıp kazanan kişilere Kapadokya’da bir haftalık tatil hediye ediliyor.

Zelve Açık Hava Müzesi

İki farklı dine inanan iki farklı toplumun aynı yerde ibadet ettiği kilise ve camilerin bulunduğu Müze, iki toplumun birbirlerinin inançlarına gösterdiği hoşgörüyü simgelemektedir.

Zelve Açık Hava Müzesi tarihi dokusu, birlik ve beraberliğin simgesi olması haricinde peri bacalarının en net görüldüğü yerlerden biridir. Doğa gezileri ve safari programları mevcuttur.

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur denince akla dünya çapında meşhur olan günbatımı manzarası gelir. Bu eşsiz manzarayı görmek için yıl boyunca binlerce turist Kızılçukur Vadisi’ni ziyaret etmektedir.

Vadi şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıktadır. Vadiyi gezmek isteyenler yürüyerek veya bisiklet ile girişi tercih etmeliler çünkü vadinin içerisine araç ile giriş yasaktır. Vadiyi tek başına gezmek istemeyen, vadi hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçiler için rehber hizmeti mevcuttur.

Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos ilçesine 4 km uzaklıkta olan Özkonak Yeraltı Şehri 4 katlıdır. Şehrin içinde Hitit Dönemi’nden kalma Kartal Heykeli olduğu için burada Hititlilerin yaşamış olduğu tahmin edilmektedir. Yeraltı şehrini diğerlerinden ayıran özellik ise haberleşme için yapılmış olan uzun deliklerin olması ve düşmanlara kızgın yağ dökmek için kullanılan tünellerdeki deliklerdir. Bir diğer farkı ise taştan yapılmış kapıların içeride olmasıdır.

Temenni Tepesi

Ürgüp’ün en yüksek tepesi olan Temenni Tepesi şehrin her yerinden görülebilir. Tepeye çıkarak Erciyes manzarasını seyredebilirsiniz.

Temenni Tepesi’nde iki adet kümbet bulunmaktadır. Kümbetlerden birincisi 3. Alaeddin Keykubat’ın türbesidir. Buraya dilek dilemek ve bez bağlamak için çıkılmaktadır. Tepenin adı buradan gelmektedir. İkinci kümbet ise Tahsin Ağa Kütüphanesi’dir. Kütüphanenin çoğu kısmı şehir merkezine taşınmıştır fakat birkaç eser hala kümbette mevcuttur. Kütüphane’nin kurucusu Mustafa Güzelgöz, 1969 yılında Hollanda’da “Yılın Kütüphanecisi” ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Mazı Yeraltı Şehri

Nevşehir’de gezilecek antik kentlerden biri olan , 8 katlı ve 6000 kişilik kapasitesi olan Mazı Yeraltı Şehri’nin 4 girişi bulunmaktadır. Bu şehri diğer yeraltı şehirlerinden ayıran şey içerisindeki kilisedir. Yeraltı şehrindeki görevliler isterseniz size ücretsiz rehberlik verebilirler.

Güllüdere Vadisi

Nevşehir’e 15 kilometre uzaklıkta olan,kayaları oyulmuş çilehane,şaraphane ve kilisesi ile dikkat çeken vadi, doğa yürüyüşleri için tercih edilebilir yerlerden birisidir. Mevki olarak Çavuşin ve Göreme ilçelerinin arasında kalmaktadır. 2 bölümden oluşmaktadır. 4 kilometre uzunluğunda olan vadide trekking turu yapan bir kişi turu yaklaşık 1 saat içerisinde bitirebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu