Ege

Muğla

Muğla'da Tatil Yapmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak sizler için ülkemizdeki tatil noktaları arasında gözde olan Muğla’yı inceledik. Her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Özellikle ilçelerinde bulunan doğal güzellikleri, tarihi noktaları ve renkli hayatı ile tatilciler ile bir bütün olan şehir, yaz aylarında epey rağbet görmektedir. Muğla gezilecek yerleri esas alındığında başta gözbebeği Marmaris,Fethiye ve sonrasında diğer ilçeleriyle oldukça zengin bir çeşitliliğe ve popülerliğe sahip olan illerden biridir.

Doğal güzelliklerinin yanında gezilecek birçok yere sahiplik eden Muğla şehrinde; Pedesa Antik Kenti,

Su Altı Müzesi, Günlüklü Koyu, Bodrum Kalesi, Kükürt Havuzları, Hayıtbükü, Eski Datça, Kelebekler

Vadisi gezilecek en güzel noktalardan bazılarıdır. Bu bölgelere ek olarak; Kayaköy, Saklıkent Kanyonu,

Selimiye, İçmeler, Sedir Adası, İztuzu, Azmak, Boğaziçi Tuzla Gölü, Bafa Gölü, Milas Müzesi, Uyku Vadisi ve Köyceğiz Gölü Muğla’da gezilecek yerler arasındadır.

Muğla gezilecek yerler bakımından fazlasıyla zengin bir şehir olup, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Şimdi birkaç yerin sahip olduğu güzelliklere listemizde değineceğiz.

 

 • Pedesa Antik Kent Kalıntıları

Muğla’nın ilçesi Bodrum merkeze 5 kilometre civarı uzaklıkta olan Pedesa Antik Kenti, Lelegler tarafından yapılmış olan ve günümüze kadar gelebilmiş nadir antik şehirlerden birisidir. Birçok kısımının yıkık durumda olduğu antik kent 1920 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ile keşfedilmiş ve birçok bölümü de yine o yıllarda keşfedilmiştir. Antik kent içinde bulunan kaya mezarlar şu ana kadar sağlam şekilde kalmayı başarabilmiştir. Tarihi yapılara önem verenlerdenseniz, mutlaka bu harika yapıyı ziyaret etmelisiniz.

 • Doğal Kükürt Havuzu

Özellikle yabancı turistlerin fazlasıyla beğendiği ve alakadar olduğu kükürt havuzları, Dalaman’ın doğal güzelliğinin olması yanında sağlık turizmi açısından da son derece etkin olarak kullanılmaktadır. Şifalı olan bu havuzlar özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.Muğla’nın Dalaman ilçesinin merkezinden 10 kilometre mesafede bulunan bu havuzlara ulaşım için özel araçlar dışında ilçe merkezinden minibüslerle gelinebilir.

 • Dalyan Kral Mezarları Kalıntıları

M.Ö 4. yy’da yapıldığı bilinen kral mezarları yamaçların zirvesine doğru yapılmıştır. Bunun sebebi ise eski dönemlerdeki inanış türüne göre yüksek konuma sahip olan mezarlar sayesinde tanrıya daha yakın olduğuna inanılmasıdır. Yüksek rütbeli komutan ve siyasetçiler ile beraber kralların gömüldüğü bu mezarların birçoğu ise şu an yıkılmış durumdadır. Geceleri ışıklandırmalar ile süslenen mezarların üstündeki lahitler, yazılar ve figürleri inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda harika bir manzaraya sahip olan mezarlık ve çevresi fotoğraf çekmek isterseniz, bölge geceleri eşsiz bir manzaraya sahiptir.

 

 • Kelebekler Vadisi

Muğla’nın doğallığı bozulmayan en güzel yerlerinden birisi de Kelebekler Vadisidir. Vadi içinde bulunan 80 farklı kelebek türü ile doğa için mucizevi detaylar bulunan bir bölgedir. Doğa yürüyüşleri için muhteşem bir hava barındıran vadinin derin noktalarında bulunan şelalelerin etrafında kelebekleri görebilmek mümkündür.

Kış aylarına nazaran yaz ayları içinde yaptığınız bir tatil planında eğer Kelebekler Vadisi mutlaka gitmeniz gereken bölgeler arasında bulunmalıdır. Bölgede kamp planlaması durumunda çadır,bungalov kiralama isteğinizi de kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Deniz, eşsiz manzara ve bol yeşilliğiyle özellikle yabancı turistler arasında oldukça popüler bir konumda bulunuyor ve size oldukça keyifli bir tatil imkanı tanıyor.

Fazlasıyla geniş bir bölgeye yayılan Kelebekler Vadisi, kampçılık ve yamaç paraşütü de dahil birbirinden güzel ekstrem sporlara da ev sahipliği yapıyor. Buraya giderek birçok spor türüyle tatil keyfinizi doruklarına ulaştırabilirsiniz.

 • Doğal Saklıkent Kanyonu

Muğla ve Antalya’nın kesişme noktası sayılabilecek Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı’nın binlerce yıl boyunca kayaları aşındırması ile oluşmuştur. Kış aylarında suların yükselmesi yürüyüşleri zorlaştırsa da yaz aylarında kanyon içinde yürüyüş yaparak doğa içi keyifli bir ana sahip olabilirsiniz. Bununla beraber kanyon içinde sonradan yapılmış olan ahşap yolda dolaşarak muhteşem manzaralara da şahitlik edebilirsiniz.

 • Kleopatra Plajı – Sedir Adası

Marmaris’in en ünlü plajı olan Kleopatra Plajı, Sedir Adası’nda bulunmaktadır. Tekne turlarının da es geçmeden uğradığı plaj, altın sarısı renk ve oldukça yumuşak bir kuma sahiptir. Bununla beraber turkuaz rengindeki denizi ise derinliği gayet az olduğu için çocuklu aileler için ideal noktalardan birine dönüşmektedir.

İçinde Roma tarihinden birçok tortu ve ize de sahip olan Sedir Adası, trekking ve piknik için oldukça uygun bir bölgedir. Türkiye’nin plajları arasında güzelliğiyle listede üst sıralarda olan Kleopatra plajı, turistlerin de çok beğendiği ve yoğun bir periyotla ziyaret ettiği bölgeler arasındadır. Zaman zaman yoğunluğuyla, karmaşıklığı düşündürse de Marmaris bölgesinde bulunan en özel plajlardan biridir ve muhteşem bir su görüntüsüne sahiplik eder. Binlerce turistin sıklıkla yeğlediği plaja hem güzel bir doğa gezisi için hem de o muhteşem sularda keyifli vakit geçirebilmeniz için mutlaka gelmeli ve ailenizle bir arada hoş bir tatil geçirmelisiniz.

Muğla’ Yapılabilecek Ekstrem Sporlar

Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi noktaları ile harika güzelliklere ve farklılıklara ev sahipliği yapan ve yıllardır binlerce turistin akın ettiği Muğla şehrinde birçok plaj, antik kent, doğa harikası koylar ve gezilecek birçok nokta yer almaktadır. Bu bağlamda yazın daha yoğun olmak üzere hareketliliği hiç azalmayacak bu şehirde aynı zamanda yapılabilecek birçok spor ve konaklama aktiviteleri de bulunmaktadır.

Listenin başında su bölgelerinin fazlalığına istinaden su sporları olmak üzere planör, paraşüt, kayak, safari, trekking ve tırmanış gibi birçok aktiviteye ev sahipliği yapan Muğla’da tatilinizi birçok mükemmel detayla taçlandırabilirsiniz.

İdeal Kamp Alanları

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak uçsuz bucaksız ormanlık alanlara, doğa harikası koylara ve eşsiz güzellikteki vadilere sahiplik eden Muğla’da birbirinden güzel kamp alanlarını sizler için derledik. Su sporlarından sonra en fazla yapılan etkinlik olan kamp, daha sık genç tatilci gruplarınca farklı bir konaklama noktası istemine karşılık tercih edilir. Birçok ilçede çeşitli işletmeler ile beraber ücretsiz kamp alanları da bulunmaktadır. Bodrum’da olduğu gibi Fethiye, Milas, Dalyan, Dalaman ve Datça’da da kamp alanları sizlerin hizmetindedir.Tatiltavsiyem.com olarak doğanın temizliğine önem vermekteyiz bu sebep ile ufak bir uyarımız var. Kamp alanlarına giderken yanınızda mutlaka çöp poşetleri bulundurmalı ve çöplerinizi tek bir alanda biriktirmelisiniz. Bu şekilde her yıl beğendiğiniz yerlere düzenli olarak ziyaretlerde bulunabilir ve oranın bir çöplüğe dönüşmemesi için katkı sağlamış olursunuz.

 

Muğla’da rafting, Aqua Park ve Balık Tutma Keyfi de sizlere sunulmaktadır

Rafting denilince akla gelen ilk yer olan Dalaman Çayı’dır. Öyle ki bu çayda her sene Rafting yarışları düzenlenmektedir. Özellikle sonbahar aylarında oldukça güçlü olan çayın akış hızı da yüksektir. Çeşitli parkurların bulunduğu çayda uygun şartlar eşliğinde rafting yapmak mümkündür.

Aqua Parklar eğlencesi içinde en popüler nokta ise kesinlikle Fethiye’dir. İlçede bulunan Water World Aqua Park ise en büyük ve çeşitli alanları içinde barındıran işletmelerden biridir. Dalgalı havuz, çocuklara uygun küçük havuz, büyüklüklerine göre türlü kaydıraklar ile oldukça eğlenceli anlar yaşatacak olan aqua parkı ziyaret ederek su şöleni yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda Marmaris’teki Atlantis Su Parkı da oldukça popüler eğlence merkezidir. Marmaris’teki Uzunyalı mıntıkasında yer alan parkta golf alanından çeşitli boyutlardaki havuzlara, su kaydıraklarından bowling salonuna birçok alan bu park içinde mevcuttur.

Balıkçılık alanında da yine Marmaris oldukça etkin ve geniş seçeneklere sahiptir. Avlama süresi için ortalama olarak 6 saat izin verilir. Ortaca’da bölgesinde ise mavi yengeç ve balık avları yapılmaktadır. Sabahın erken saatlerinde başlayıp akşam saatlerinde sonlanan bu aktivite de bölge işletmeleri ücretlendirmeler yapmaktadır.

 

Muğla Koylarında Tekne Gezileri

Muğla’nın birçok ilçesi turizm anlamında oldukça hareketlidir. Birçok sahil ve koya ev sahipliği yapan ilçelerde yapılabilecek aktivitelerden biri de tekne turlarıdır. Bu turlar da çok tercih edilen etkinlik alternatiflerindendir. Tüm tekne yolculukları sabahın erken saatlerinde başlayarak akşam saat 19.00 civarında sonlanmaktadır. Bu turlar ile birçok bölgeyi bir gün içinde pratikçe gezerek doğa zenginliklerine şahit olabilirsiniz.

Bodrum tekne tur planında Tavşanburnu Koyu, Meteor Çukuru Koyu, Poyraz Koyu, Ada Boğazı Koyu, Bağla Koyu, Dalgıç Koyu, Akvaryum Koyu Camel Beach ve Kara Ada gibi bölgelere yolculuk yapılmaktadır.

Dalaman mıntıkasında Kounos Antik Kenti’nden planlanarak girişilen yolculuk İztuzu Plajı’na kadar devam eder. Bu durumla beraber Dalyanağzı Boğazı’nda girişilen yolculuk da Mavi Mağara’ya kadar devam eder.

Datça’da mıntıkasında da yoğunlukla tekne turları ile Lindos, Günlüklübükü, Karaalibükü, Emecik, Sarıliman, Armutlusu, Domuz İni, Küçük Çakal Koyu, Denizbükü, Çatı, Kızılbük, Ovabükü, Hayıtbükü ve Palamutbükü’ne geziler planlanmaktadır.

Fethiye’de ise yolculuklar için 3 farklı rota bulunmaktadır. İlk etapta Ölüdeniz tekne turlarında Belcekız Plajı, Kelebekler Vadisi, Mavi Mağara ve Akvaryum Koyu rotalarında gezilir. İkinci rota planlamasında genellikle koylara doğru gezi tatbik edilir. Son yol planı ise Fethiye’nin 12 Adalar diye tabir edilen adalarına doğru yapılan yolculuktur. Bu yolculuk sırasında ziyaret edilen adalar arasında Tavşan Adası, Göcek Adası, Yassıca Ada, Akvaryum Koyu, Tersane Adalar ve Kızıl Ada bulunmaktadır.

Marmaris’te yapılan tekne gezisi esnasında Cennet Adası, Akvaryum Koyu, Fosforlu Mağara, Kumlubük Koyu, Amos Koyu, Turunç Koyu, Hisarönü Körfezi ve Sedir Adası gezilmektedir.

Milas’ta da yapılan yolculuklarda Güllük, Mayınlı Köy, Bostancı Koyu rotası takip edilir.

Ortaca’da ise daha çok kaplumbağaları gözlemlemek için yapılır. Ve tekne turları sırasında Nil kaplumbağaları ve Caretta Caretta kaplumbağaları ile karşılaşabilirsiniz.

 

Su Altı Dalışlar

Muğla’nın şeffaf denizi dalış için son derece elverişlidir. Bodrum gibiFethiye ve Marmaris gibi yerlerde de dalışlar gerçekleştirilmektedir. Dalışları bölge işletmecileri belli başlı fiyatlandırmalara tabii tutmuştur.

Bodrum’da bulunan 5 farklı dalış noktasından su altı dalışı yapabilirsiniz. Bu dalış noktaları arasında Küçük Reef, Orak Adası, Kurt Burnu, Delikli Mağara ve Büyük Resif gibi en revaçta bölgeler bulunuyor. Bu dalışlar sırasında muhteşem manzaralara şahitlik etmeniz mümkündür.

Datça ise dalış anlamında birçok alternatife sahiptir. Başta Akvaryum Koyu olmak üzere Armutlu Koyu, Dick’s Rock, Domuz Çukuru ve Moskof İni bölgelerini dalış için tercih edebilirsiniz.

Dalaman’da da 4 farklı dalış noktası bulunmaktadır. Bu dalış bölgeleri Batık, Mağaralar, Vatoz Koyu ve Acemi Koyu bölgeleridir.

Fethiye ise su altı dalışında diğer ilçelere nazaran pek fazla alternatife sahip değildir. Diğer ilçeleri tercih etmek daha memnun edici olabilir.

Marmaris’te dalış için 6 farklı nokta bulunmaktadır. Baca Mağarası, Sarı Mehmet Burnu, Keçi Adası Feneri, Hayıtlı Burnu, Aksu Koyu ve Kutuk Burnu dalış için en şartları iyi noktalardır.

Ortaca ilçesindeyse dalış sporlarının pek çoğu Dalyan beldesinde bulunan koylarda yapılmaktadır.

Delikli Ada, Bozburun, Vatoz Koyu, Batık ve Acemi Koyu mıntıkalarında keyifli dalışlar yapabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü, Parasailing

Muğla’nın belli başlı ilçelerinde paraşüt, planör ve parasailing gibi hava sporları da yapmak da mümkündür. Bu doğrultuda başta Fethiye olmak üzere Marmaris, Milas ve Ortaca’da  hava sporu etkinliklerine katılabilirsiniz. Profesyonel işletmelerce ekipmanlarla ve takip edilerek yapılan bu sporlar ücretli olarak gerçekleştirilir.

Fethiye’de Babadağ mevkiinde yapılan yamaç paraşütü ile ilçenin büyüleyici güzellikleri gökyüzünden izlenmektedir. 6500 metre yükseklikte gerçekleşen aktivite sırasında 200 km’lik alan manzarası

zevkle seyredilebilir. Yine Fethiye’de gerçekleşen parasailing de Ölüdeniz üzerinde yapılmaktadır. Deniz üzerinde sürat teknesinin çekiş hızıyla paraşüt gökyüzüne doğru yükselir ve muhteşem manzarayı gökyüzünden ferah bir hava eşliğinde izleyebilirsiniz. Marmaris’te de yapılan parasailing için en çok İçmeler ve Turunç bölgesi tercih edilir. Milas’ta ise paraşüt yapılmaktadır. Alatepe mevkiinde gerçekleşen paraşüt yaklaşık 30 dakika kadar sürer ve yine eşsiz manzaraya şahit olma fırsatını elde edersiniz. Ortaca’da ise daha çok planör ile gezintiler yapılmaktadır ve bu gezi size ilçenin olağanüstü güzelliklerinin havadan seyretme imkanı sunar.

 

Muğla’da Safari Aktivitesi

Muğla şehrinin turizm konusu ele alındığında son derece aktif rol oynayan ilçelerinde tatilciler için sunulan diğer aktivite de safarilerdir. Jeep, ATV ve bazı ilçelerde atlar ile gerçekleşen etkinlikte antik kentleri, koyları ve ormanları yakından izlemeniz mümkündür.

Bodrum’da gerçekleşen safariler esnasında engebeli araziler özel jeeplerle aşılır ve ormanlık alan içinden geçilir. 8 kişilik gruplar halinde gerçekleşen safariler sabah erken saatlerde başlayıp akşama doğru sonlanmaktadır. Bu yolculuklar sırasında kullanılan araçlar için işletmeler ücret talep ederler.

Dalaman’da bölgesinde ise gerek Jeep gerekse ATV ile safariler düzenlenmektedir. Sabah saatlerinde, 9.00 civarında başlayan safariler gece saat 7 gibi sonlanmaktadır.

Fethiye’de ise birden çok çeşit olarak hem Jeep hem atlı hem de ATV ile safariler düzenlenmektedir. ATV ile gerçekleştirilen safari turlarında Kayaköy’e ve Gemiler Koyu’na yolculuklar yapılmaktadır.

Jeep ile tatbik edilen turlardaysa Yakapark ve Saklıkent Kanyonu, Tlos Antik Kenti, Xhantos Antik Kenti ve Patara Plajı’na geziler planlanır. Atlı safariler içinse atın gidebileceği yollar şartlar esas alınarak Hisarönü’nden başlayıp Kayaköy’e doğru yapılır.

Marmaris bölgesindeyse yoğun olarak Jeep aracılığıyla safari turları düzenlenmektedir.

Ortaca’da  Jeep ve ATV safari turlarının ikisi de düzenlenmektedir. Jeep ile yapılan safari gezileri Yuvarlak Çay’dan başlayıp Kargıcak Koyu’nda son bulmaktadır. Alternatif olarak ATV ile de ayrıca farklı bir safari gezisi yapabilirsiniz.

 

Muğla Plajlarında Su Sporları

Muğla birçok su sporuna kaynak sağlamaktadır. Diğer sporların yapıldığı bölgelerde su sporu da gönül rahatlığıyla yapılabilir.

Bodrum ilçesinde gerçekleştirilen jetski, windsurf, wakepoint ve wakeboard en çok yapılan su sporları arasında yer alır.  Bitez Koyu’nda tatbik edilen windsurf yanında bol keyifli ve aynı zamanda adrenalin dolu bir atmosferle yapılan jetski ise Bitez ve Ortakent’te gerçekleştirilir. Bir diğer aktivite olan wakeboard, wakepoint aktivitelerini de işletmeler aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Datça’da ise windsuf, kayaking ve kano turları düzenlenmektedir. Ülkeler arası yarışmalara da eşlik eden Datça’da windsurf öğrenmek veya kiralamak için işletmelerle görüşüp, anlaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra kano turları amacıyla kiralama yapılarak güzel bir gün geçirilebilir.  Kanoya benzer bir tekne olan kayaking de kiralanarak özel bir gün planlayabilirsiniz.

Fethiye’de kano turlarından ayrı olarak flyboard, banana, mambo,flyfish ve matrix gibi farklı tür sporlar yapılmaktadır. Bu aktivitelerin birçoğu uygun şartlardan dolayı Ölüdeniz’de gerçekleştirilmektedir.

Marmaris bölgesindeyse flyboard, ringo, su kayağı, jet ski ve sürat motorları ile yapılan aktiviteler mevcuttur. Bu aktiviteler için Marmaris’in denizi son derece elverişlidir.

Muğla’da Yemek Yenilebilecek Yerler

Tatiltavsiyem.com olarak tatilinizi düşündüğümüz kadar midenizi de düşünüyoruz. Bu yüzden birbirinden güzel mekânları sizler için derledik. Tatilin olmazsa olmazlarından olan restoranları sizin için araştırdık. İyi bir tatilin iyi bir yemekten geçeceğini biliyor ve sizlere mutlu bir tatil rotası oluşturmanız konusunda seçenekler sunuyoruz.

Hem mavisi hem de yeşiliyle kusursuza yakın bir şehir olan Muğla, şüphe yok ki ülkemizin en özel ve güzel şehirlerinden biri. Gece hayatının, deniz ve kültür turizminin adeta başkenti olan bu şehir mutfağı da gayet memnun edici ve muhteşem atmosferli restoranlarla dolu. Listemizde bazılarına değineceğiz.

·         Maydanoz Süpüroğlu Restoran

Maydanoz Süpüroğlu Restoran, ulu ağaçlarla donatılmış bahçesi, ferah ortamı ile son derece uygun atmosferli bir mekândır. Doğayla iç içe olmayı sevenlerin gönlünü kazanmaya elverişli restoran, meşhur ve kendine özgü oğlak büryanı ile damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor. Söz konusu lezzeti bu kadar özel yapan ise kapağı çamurla sıvanmış kuyuda pişme durumudur. Tadıyla bu alanda lider konumunda denilebilir. Oğlan büryanın yanı sıra, oğlak tandır, oğlak döş ve büryan kebabı da mekânın lezzet teminatı kesin yiyecekleri diyebiliriz. Lokantanın özel olarak hazırladığı kuru domates mezesinin ve irmik tatlısının da tatmaya değer olduğunu söylemeliyiz. Mekânda çocuklu aileler de düşünülmüş ve çocukların güzel vakit geçirebileceği bir oyun alanı planlanmış. Karabağlar Yaylası’nda bulunan Maydanoz Süpüroğlu Restoran’a mutlaka uğrayarak damak tadınızı büyülemenizi tavsiye ederiz.

·         Muğla Lokantası

Bu mekânda Muğla’ya özgü yemeklerin lezzetini tadabilirsiniz. Bu lokantaya geldiğinizde zeytinyağlı nohutlu pırasası, köy yoğurdu, börülcesi ve keşkeği denenmeye değer olduğunu lütfen unutmayın. Zeytinyağlı seviyorsanız ya da bölgenin yöresel yemeklerini denemek ister iseniz burası sizin için doğru bir tercihtir. Günlük olarak yaklaşık 15 çeşit ev yemeği hazırlayan Muğla Lokantası’nın evlere paket servis hizmeti de mevcut. Ortalama uzaklığında bulunup istediğiniz takdirde konumunuza da sipariş verebilirsiniz.

·         Güzelköy Fırın Cafe

Muğla’nın merkez bölgesinde bulunan Güzelköy Fırın Cafe hem bölgenin yöresel yemeklerini hem de hamur işlerini bir arada bulabileceğiniz bir lokanta. Samimi ortamısayesinde yoğun ilgi toplayan bu mekânda, bir yandan sevdiklerinizle sohbet edebilir diğer yandan da lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Muğla merkezinde bulunduğunuzda Güzelköy Fırın Cafe’ye uğramanız sizi memnun edecektir.

·         Müco Kahvaltı

Rüya AVM içerisinde hizmet veren mekânlardan biri olan Müco kahvaltı, ağırladığı misafirlerden takdir toplamaya ve tavsiye edilmeye devam ediyor. Muğla merkezinde bilhassa kahvaltı edebileceğiniz bir mekân arıyorsanız Müco Kahvaltı’ya gitmenizi öneririz. Mekânın kahvaltı menüsündeki çeşitleri gönlünüzü ve midenizi fazlasıyla doyurabilecek cinsten.

·         Winehouse

Muğla’da İçmeler kazasında bulunan Winehouse işletmesi, bu bölgedeyseniz yemek için uğramanız gereken yerlerden biri. Küçük, samimi havasıyla beğenilen mekân lezzetleriyle damaklarda eşsiz bir iz bırakıyor. Hem otel hem de restoran olarak hizmet veren mekânın porsiyonları oldukça yeterli.

 

Yöresel Muğla Yemekleri

Tatiltavsiyem.com olarak Muğla’ya gidip de bölgenin yöresel yemeklerini tatmadan dönmenizi elbette istemeyiz. Muğla şehrinin meşhur ve nefis tatlarını içeren bir liste hazırladık. Tadı damağınızda kalacak Muğla yemeklerini aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz ve bu lezzetlerin birçoğunu yukarıdaki işletmelerde tadabilirsiniz.

 • Sulu Muğla Kebabı
 • Milas Çaykaması
 • Milas Köfte
 • Muğla Saraylısı
 • Börülce Ekşilemesi
 • Döş Dolması
 • Sündürme
 • Çökertme Kebabı
 • Ahtapotlu Pilav
 • Kefal Dolması
 • Bodrum Mantısı
 • Arapsaçı Kavurması
 • Turp Otu Salatası
 • Tavuklu Çökertme
 • Kaya Koruğu Salatası
 • Oğlak Yahni
 • Ekşili Balık
 • Muğla Halkası
 • Yağlı Patlıcan Yemeği
 • Kuru Börülce Yemeği
 • Kapari Filizi Salatası
 • Zeytinyağlı Yaprak Sarma
 • Dülger Balığı Kavurması
 • Mantar Dolması
 • Börülceli Muğla Pilavı
 • Lokma
 • Şambali Tatlısı
 • Cevizli Biber Dolması
 • Zeytinyağlı Bamya
 • Hindiba (Radika)
 • Gerdan Tatlısı
 • Höşmerim
 • Pazı Sarma
 • Zeytinyağlı Enginar

Tatilavsiyem.com olarak keyifli bir tatilin belli başlı noktalarından bir tanesinin yenilen yemekler olduğunun farkındayız. Bu sebep ile birbirinden meşhur ve temiz mekânları sizler için derledik.

Sizlere iyi tatiller diliyoruz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu