İç Anadolu

Kayseri

Kayseri, Türkiye’nin bir şehridir ve tarihi eserleri, doğal güzellikleri ve lezzetli yöresel yemekleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle, Eski Kayseri Şehir Surları, Kayseri Kalesi ve Kümbetler gibi tarihi yerleri keşfetmek isteyenler için görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca, şehir çevresinde yer alan Aladağlar Milli Parkı, doğa yürüyüşleri ve dağ bisikleti gibi açık hava etkinlikleri için ideal bir yerdir. Yöresel yemekler konusunda ise, “Kayseri pastırması” ve “İçli Köfte” gibi lezzetlerin yapıldığı şehirde, yöresel yemeklerin tadına bakmak için birçok restoran bulunmaktadır.

Kayseri Katedrali

Kayseri’de yer alan Kayseri Katedrali, İslamiyet’ten önceki yıllarda Hristiyanlık dininin yaygın olduğu bölgede inşa edilmiştir. Katedral, Bizans dönemine ait tarihi bir yapıdır ve bugün turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Kayseri Köprülü Külliyesi

Kayseri’de yer alan Köprülü Külliyesi, Selçuklu dönemine ait tarihi bir külliye’dir. Külliyede cami, medrese, hamam ve türbe gibi yapılar bulunmaktadır.

Kayseri İmaret Camii

Kayseri’de yer alan İmaret Camii, Selçuklu dönemine ait tarihi bir cami’dir. Cami, klasik Selçuklu sanatının örneklerini gösteren önemli yapılardan biridir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi

Kayseri’de yer alan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, şehrin kültürel etkinliklerinin yapıldığı bir yerdir. Merkezde sık sık konserler, sergiler ve tiyatro gösterileri düzenlenmektedir.

Kayseri Pazaryeri

Kayseri’de yer alan Pazaryeri, şehrin en eski pazarlarından biridir ve hala faaliyetine devam etmektedir. Pazaryeri, turistler tarafından da ziyaret edilmektedir.

Kayseri İpekyolu Medresesi

Kayseri’de yer alan İpekyolu Medresesi, Selçuklu dönemine ait tarihi bir yapıdır. Medrese, bugün müze olarak hizmet vermektedir.

Kayseri Kültür Parkı

Kayseri’de yer alan Kültür Parkı, şehrin en büyük parklarından biridir. Parkta yürüyüş yapabileceğiniz güzel yolların yanı sıra, çocuk oyun alanları, kafeler ve alışveriş yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

Kayseri Çarşamba Pazarı

Kayseri’de yer alan Çarşamba Pazarı, şehrin en meşhur pazarlarından biridir. Pazarda, el yapımı ürünler, hediyelik eşyalar ve yöresel yiyecekler satılmaktadır.

Kayseri İmaret Camii

Kayseri’de yer alan İmaret Camii, Selçuklu dönemine ait tarihi bir cami’dir. Cami, klasik Selçuklu sanatının örneklerini gösteren önemli yapılardan biridir.

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı, Kayseri yöresinde yer alan en popüler kayak merkezidir. Dağın tepesi 3.917 metreye kadar ulaşmaktadır ve kayak yapılabilecek çok sayıda pisti bulunmaktadır. Erciyes Dağı’na giden yol, Kayseri’den çıkış yapılan Kayseri-Niğde yolu üzerinden ulaşılabilir.

Aladağlar

Aladağlar, Kayseri yöresinde yer alan bir dağ sistemidir ve kayak yapılabilecek çok sayıda pisti bulunmaktadır. Aladağlar’a giden yol, Kayseri’den çıkış yapılan Kayseri-Niğde yolu üzerinden ulaşılabilir.

Cüneyt Özdemir Kayak Merkezi

Cüneyt Özdemir Kayak Merkezi, Kayseri yöresinde yer alan bir kayak merkezidir. Merkezde kayak yapılabilecek pistler bulunmaktadır. Cüneyt Özdemir Kayak Merkezi, Kayseri’den çıkış yapılan Kayseri-Nigde yolu üzerinden ulaşılabilir.

Pelit Dağı

Pelit Dağı, Kayseri yöresinde yer alan bir dağdır ve kayak yapılabilecek pistler bulunmaktadır. Pelit Dağı’na giden yol, Kayseri’den çıkış yapılan Kayseri-Nigde yolu üzerinden ulaşılabilir.

Bu yerlerin yanı sıra, Kayseri’de tarihi yapıların yanı sıra, modern alışveriş merkezleri, parklar ve restaurantlar da mevcuttur. Kayseri’de ziyaret edilebilecek turistik yerlerin tam listesi için lütfen Kayseri Valiliği veya Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu