Ege

İzmir

Ege Bölgesi’nde Tatil Yapmayı Düşünenler İçin İzmir Kılavuzu

Tatiltavsiyem.com ailesi olarak Ege’nin eşsiz kıyılarında tatil yapmak isteyenler için sizlere kılavuz niteliğinde bir İzmir araştırması derledik. Şimdiden iyi tatiller.

 

İzmir’de Gezilebilecek Yerler

İzmir, Türkiye’de batısında yer alan, meşhur çiğdemi, boyozu ve daha pek çok niteliğiyle farklılığını ortaya koyan, huzurun şehir kavramıyla bütünleştiği Ege şehridir. Bu şehirde keyif ve neşe kaynakları, sıcak davranışlar daha başka bir atmosferi oluşturuyor.

İzmir’i gerçek manasıyla tamamen gezebilmek için bolca vakit ayırmak gerekiyor. Çünkü her köşesinde tarih ve medeniyet dair kalıntılar, doğal güzellikler bulunuyor. Türkiye sınırlarının öncü turistik kentlerinden olan İzmir’de, merkezden biraz uzaklaşarak tatil beldelerine doğru mesafe ilerledikçe, Ege bölgesinin en güzel kasabaları ve köyleri ile sık sık karşılaşmanız muhtemel.

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak listemizde İzmir içinde dolaşıp gezilebilecek bazı yerlerden bahsedeceğiz.

 

·         İzmir Saat Kulesi

Başka ülkelerden temin edilen özel modüller ile yapılan İzmir Saat Kulesi için İzmir’in en sembolik yapılarından birisi diyebiliriz. 25 metrelik uzunluğa sahip kulenin mermer kubbeli çeşmeleri ve dört mermer üzerinde 68 sütunu mevcuttur. Kule İzmir’in en güzide noktalarından birisi olan Konak Meydanı’nda bulunuyor. Eğer bu nadide ve sade eseri henüz görmediyseniz İzmir seyahatinizde ziyarette bulunup hatıra fotoğrafı çekinebilirsiniz.

 

 • Tarihi Asansör

Karataş vilayetine bağlı olan DarioMoreno Sokağı’nda yer alan Tarihi Asansör, incelik dolu bir atmosfere sahiplik ediyor. Mühendislik becerilerini fazlasıyla hissettiren yapı, gün batımı manzarasını izlemek isteyenler için en uygun alternatiflerin başında geliyor.

Üst bölümünde şehrin en eski bölgelerinden Halil Rıfat Paşa caddesinin yer aldığı asansör, 1907 yılında Nesim Levi tarafından yaptırılmış. Bu yapının yapımından önceyse bölge halkı Mithatpaşa ile Şehit Nihatbey caddeleri arasındaki ulaşımlarını, 155 basamaklı merdiven aracılığıyla zorlu bir tırmanışla tamamlıyorlarmış. Türkler, merdivenden “Karataş” ismiyle bahsederken, Yahudi kesimi ise “Davidaslar’ın Merdiveni” adıyla merdivene hitap ediyor.

 

·         Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir Körfezi karşısında, eski dönemlerde bir yolculuğa çıkartan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Konak bölgesinde bulunan Bahribaba Parkı içinde, ulaşılabilirlik açısından oldukça pratik bir kısımda bulunuyor. Etnografya Müzesi, 1831’de vebalılar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuş. Daha sonra kimsesiz Hıristiyan çocuklarını misafir kabul etmiş.

Efes,Bayraklı, Milet, Bergama, Klazomenai, İasos ve Teos gibi Ege’nin antik bölgelerindeki kazılardan ortaya çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesinde Batı Anadolu tarihini bizlere net biçimde yansıtıyor. Müzede ‘Bronz Koşan Atlet Heykeli’ ile beraber ‘Bronz Demeter Heykeli’ eserleri fazlasıyla ilgi gören eserler konumunda yer alıyor.

·         Kemeraltı Çarşısı

Eski dönemlerde seyahat insanlarınca “Akdeniz’in mücevheri” olarak anılan ve İzmir’in kalbi olan Kemeraltı Çarşısı, kentin tarihi, mimari detayları, camileri, hanları, hamamları ve eski İzmir evleriyle eski şehir imajını sürdüren bir kent olarak görülüyor.

Eski dönemde Şadırvanaltı Cami ve Havra Sokağı arasında uzanan sokakların üstü örtü ile kapalı olduğundan dolayı Kemeraltı ismi verilmiş semte. Bölgede artık birçoğu kullanılmıyor olsa da görmeye değer fazlasıyla han bulunuyor.

Kentin hafızasını koruyan Milli Kütüphane, sanatseverlerin buluşma durağı Devlet ve Opera Balesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yer alıyor. İzmir’de buraya giderek birçok tarihsel öğeye şahitlik edebilirsiniz.

 

·         Kadifekale

Zirve bir bölgeden İzmir’i izleyen, bir köşesinde Büyük İskender’in bir ağacın altında uyuduğunun rivayet edildiği yer Kadifekale’dir. İzmir merkez bölgesinde körfeze egemen bir tepede bulunan

Kadifekale, Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos tarafından kurulmuş. Günümüzde Kadifekale gecekondularla çok dar bir alanda sıkışık bir pozisyonda olmasına rağmen, halen manzara ihtişamına sahiplik ediyor. Ayrıca kaleye gittiğinizde Helenistik ve Roma devrine ait sur duvarlarını görebilirsiniz. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalmmış boyutu büyük bir sarnıç ve bir mescit izlerinin bulunduğunu da belirtelim.

 

 • Efes Antik Kenti

İzmir kent bölgesine ek olarak çevresinde de gezip görülecek sınırsız tarihi mekan mevcut. Bu mekanlardan en önemliler arasındaEfes Antik Kenti geliyor. İl merkezine yaklaşık olarak 1 saatlik mesafesi bulunan Efes Antik Kenti,Türkiye sınırları içerisindeki en hoş ve ihtişamlı antik kentlerinden biri olarak görülüyor. 100 yılı aşan kazı sürecinin devam ettiği antik kentte; Celcus Kütüphanesi,

Meryem Ana Kilisesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu gibi pek çok arkeolojik yapıt yer alıyor.

 

·         Doğal Yaşam Parkı

Avrupa sınırları içerisindeki belirli hayvanat bahçeleri arasında olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, doğaya ve hayvanlara olan özleminizi fazlasıyla giderebileceğiniz özel bir park. Çiğli vilayetinde 2008’de hizmete giren park, 425 bin metrekare yeşil alanda, 130 tür ve 1500 yaban hayvanına sahiplik ediyor.

Parkta hayvanların doğal ortam şartlarını yaşatabilmek için ekstra özen gösterilerek hazırlanan barınaklar mevcut. Çocuklar için hazırlanan özel bölümdeyse parkta yaşayan hayvanların yavruları yakın mesafeden seyredilebiliyor. Ek olarak 3,000 kadar ağaç ve 250 farklı bitki türü de park içinde mevcut. Yağmur ormanlarının ambiansını ve canlı türlerinin fazlalılığını hissedebileceğiniz Tropik Merkez de özel bir pozisyona sahip. Türkiye’deki ilk Doğal Yaşam Parkı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na giderek hayvan dostlarımızla bir araya gelebilirsiniz.

 

·         Kordon

Cumhuriyet Meydanı itibariyle başlayarak İzmir Limanı’na kadar uzanan sahil şeridinde bulunan Kordon, şölensel ve kültürel faaliyetlerin yoğunlukla yer aldığı bir bölgedir. İyot ve deniz kokusu bir bütün olarak vücut derinliklerinize kadar işlenirken, masmavi İzmir Körfezine nazır çimlerde oturarak deniz manzarasına ve akşama doğru gün batımlarından birine tanıklık edebilirsiniz.

Kordon’da ek olarak Gündoğdu Meydanındaki Atatürk Müzesi veArkas Sanat Merkezi gibi tarihsel binaları da ziyaret edebilirsiniz.

·         Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne eş değer bir caddedir. Fakat bu cadde daha samimi ve iç içe bir çehreye sahip olarak görülüyor. Pek çok farklı çeşit mekânın bulunduğu cadde, her ihtiyacınızı, dinlenme isteğinizi giderebilecek potansiyele sahip. Semtteki Bornova Sokağı’nı takip ederek bu caddeyi kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

·         Foça

Yamaçlı dağlar ve masmavi deniz arasında uzunca ve altın renkli bir kumsala sahip Foça Plajı İzmir’in denize girilebilecek bölgeler arasında başı çeken plajlardan görülüyor. Foça Plajı’nda kulaç atmak sıcak mevsimlerde yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden. Sakin ve haz alacağınız bir tatil geçirmek isteminize Foça Plajı her şeyiyle karşılık veriyor.

·         Çeşme Yarımadası

İzmir kentinin en seçkin tatil yeri olan Çeşme her yıl yaz aylarında ünlüler ve pek çok turistin istilasına uğruyor. Masmavi denizi, özel koyları, geniş plajları, su sporları, Alaçatı’nın rengarenk evleri ve da sokaklarıyla Çeşme huzur kavramını iliklerinize kadar hissettirecek bir bölgedir. Bembeyaz bir kumsala sahiplik eden Ilıca Plajı Çeşme’nin en hoş plajıdır. Çeşme bölgesinin göz bebeği Alaçatı sokaklarında yürüyüş yaparken kendinizi her şeyden soyutlayarak farklı hissetmeniz muhtemeldir.

Çeşme, İzmir merkezine 86 km mesafede bulunuyor.

 

·         Urla

Urla vilayeti son yıllarda Çeşme bölgesinin tatil periyotlarında nüfusunun artmasına karşılık sakin bir tatil isteyenlerin gözdesi haline geliyor. Eski uygarlıklara ait izler, üzüm bağlarının bolluğu, denizi, kumsalları, enginarı ile Urla, eğlenceli anlar geçirilebilecek ve İzmir’e sadece 38 kilometre uzaklığında bir yerleşim merkezi. Mayıs ayında Urla’ya gelecek olursanız Enginar Festivali’nde başka bir mekanda tadamayacağınız enginarı ve boyozu yeme fırsatı elde edebilirsiniz.

 

İzmir’de Yapılabilecek Sporlar

Yaz mevsiminde tatil için İzmir şehrini tercih edenlerdenseniz bölgede tatilinizi rengarenk geçirebilecek birçok etkinlik bulunmaktadır. Yeşil ile mavinin bütün olduğu birçok ilçede isterseniz sakin isterseniz hareketli ve aksiyon dolu aktiviteleri tek ya da toplu olarak yapabilirsiniz.

Senenin büyük çoğunluğunda güneşli bir havaya sahip olan İzmir’in mavi bayraklı plajları ve koylarında her türlü deniz gerektiren etkinlik kolaylıkla yapılabilmektedir. Ek olarak ormanları ve yaylaları ile bilinen bölgelerde doğa yürüyüşü ve kamping yapılma imkanı da mevcuttur. Birçok adaya yakınlığı ile tekne turları de bölgede periyodik olarak planlanmaktadır. Şehirde tarihten birçok iz barındıran ve korumaya alınan bölgelerine ise kültür ve tarih gezileri yapılmaktadır.

Sınırsız yapılabilecek aktiviteye sahip olan İzmir’de yapılabilecek bazı etkinlik seçeneklerini listemizde paylaşacağız.

 

 • Trekking / Doğa Yürüyüşü

İzmir kenti gerek merkez gerekse çevre il ve ilçeleri açısından trekking için son derece uygun yol planına sahiptir. Kent merkezinin stresini atmak isteyenler için uzaklara doğru yolculuğa çıkmak en eğlenceli etkinliklerden biridir. Şehirde kısa bir süre içinde tertemiz bir havaya ve kuş cıvıltılarına erişebilirsiniz.

Kentte doğa yürüyüşü için elverişli yerler  Gölcük Gölü, Ödemiş Bozdağlar, Küçük Menderes Deltası, Kozak Yaylası, Gediz Deltası, Karaburun, Belevi Gölü, Balçova, Tire, Buca Kaynaklar, Şirince vilayetleridir. Merkez bölgesi bünyesinde olan Kordon sahili, Karşıyaka sahili, İnciraltı Kent Ormanı, Kültürpark, Güzelyalı sahili ise yürüyüş için elverişli lokasyonlardır.

Doğa yürüyüşü için dilerseniz kendi gruplarınızla yol planınızı yapabilir veya arzunuza göre İzmir’de yer alan trekking gruplarına katılabilirsiniz.

 

 • Tekne Turları

İzmir şehri pek çok adaya yakın mesafesi ile bilinen ilçeleri bünyesinde barındırıyor. Eşsiz koylara da sahiplik eden İzmir, manzarayla bütün olarak denizin ve güneşin tadını sabahtan akşama kadar çıkarmak için seçilen en ideal kıyı şeritlerine sahip.

Genellikle Çeşme, Foça, Gümüldür, Dikili, Özdere, Karaburun, Seferihisar gibi tatil merkezlerinden kalkan ve günübirlik olan tekne turları aracılığıyla yaz tatilinizi İzmir’de taçlandırabilirsiniz. Aileniz veya arkadaşlarınızla yapabileceğiniz tekne turu etkinliği gününüzü eşsiz bir deniz turuyla geçirme fırsatını sizlere takdim ediyor.

 

 • Dalış

Pek çok kıyısı bulunan İzmir’in dalış yapmak içinde elverişli sahilleri fazlasıyla mevcuttur. Su altının esrarengiz dünyasını keşfetmeye bire bir olan dalış sporu için Karaburun, Selçuk, Foça, Çeşme, Urla, Dikili ve Seferihisar koylarını tercih edebilirsiniz.  Sıklıkla seçilen Karaburun Yarımadası ve Çeşme’de dalış yapılabilecek lokasyonlar arasında Küçük Reef, Ev Taşı, Eski Fok Yuvası, Küçükada çevresi, Küçükada batı burnu, Monem Batığı, Yarık Kaya, Eşek adası, Göbek Taşı, Baraküda Taşları, Ildırı Mağarası Resifi, son olarak da Ildırı Fener Adası bölgeleri yer almakta.

Dalış yapılabilen lokasyonların neredeyse hepsinde dalış kursları ve turları ayarlayan işletmeler mevcuttur. Profesyonel hocalar eşliğinde su altının derinliklerindeki hoşluklarına tanıklık edebilirsiniz.

·         Kamp

Deniz ve ormanlarla sarılı olan İzmir’de en çok yapılan aktivitelerin başında kampçılık gelir. Uygun şartlara ve mekânlara sahip olan İzmir’de denize kıyısı olan her bölgede kamp alanı mevcuttur. Arzu ettiğiniz takdirde insanlardan uzak doğa derinliklerinde, arzu ederseniz hareketli bölgelerde kamp yapabilirsiniz.

Fiyatlandırma bulunan/bulunmayan pek çok sahil sınırı kamp noktasına sahiplik eden İzmir şehrinde, kalabalık popülasyonu, şehirleşme hızı ve yoğun ticaret hacmine rağmen doğası ayakta kalabilmiştir. Her sahil kesiminde kamp yapabileceğiniz gibi Karagöl Tabiat Ormanı ve Kaynaklar gibi denizden uzak, daha çok iç kesimlere yakın doğa ile baş başa kalabileceğiniz bölgelerde de kamp etkinliğini gerçekleştirebilirsiniz.

 

·         Bisiklet Turları

Bütün gününüzü rengarenk geçirip çoğu yeri mobil olarak gezerek görebileceğiniz etkinliklerden birisi olan bisiklet turu da İzmir’de yapılabilecek kaliteli bir aktivitedir. Arzu ettiğiniz her köşeye koşulsuz pedal çevirebileceğiniz bisiklet turları için İzmir Belediye’sinin takdim ettiği Bisim sistemini kullanabilirsiniz.  Körfez bölgesinde bulunan 29 farklı istasyondan kiralayabileceğiniz bisikletler ile İzmir’i ve tüm körfezi gezebilirsiniz. 40 km’lik bir uzunluğu bulunan bisiklet parkuru boyunca dolaşılıp görülebilecek birçok bölge bulunmaktadır.

Bisim hizmetinin bulunmadığı diğer sahil ilçelerinde ise bisiklet kiralama dükkanlarını pratiklikle bularak tatil anınızı, bir gününüzü İzmir’in tarihi sokaklarını gezerek ve fotoğraf çekerek özelleştirebilirsiniz.

 

·         At Safari Turu

Tabiat içerisine uzanan kısa bir seyehat yapmak isterseniz at safari turları İzmir şehrindeki farklı etkinlikler arasına girecektir. Keyifli ve unutulmayacak anlara tanıklık ettirecek olan bu etkinlik İzmir, Selçuk ilçesinde sunulmaktadır.

Bölgede tek olarak hizmet veren bir işletme 18 dönümlük orman arazisi üzerine alan kurmuş ve sizlere at safari, ponyclub, manej ve orman turu gibi alternatifleri takdim etmiştir. Aile ve arkadaşlarınızla yapabileceğiniz aktivitelerden biri olan at safari için en elverişli şartlar yer almaktadır. Dilerseniz bu eşsiz orman gezisini atlar aracılığıyla taçlandırabilirsiniz.

İzmir’de Yemek Yenilebilecek Yerler

Çeşit çeşit ve fazlasıyla keyif içeren atmosferleriyle ziyaretçilerinin gönlünü kazanan İzmir’de yemek konusunda fazlasıyla hoş mekânlar ve yöresel lezzetler mevcut. Türk mutfağının her bir lezzetine kendi anlamlarını katan İzmir’de yemek işi bir şölen havasında misafirlere takdim ediliyor.

Yerel halkın da şaşırtıcı bulduğu ve fazlasıyla sevdiği enfes lezzetlere sahip birkaç mekândan listemizde bahsedeceğiz. Kültürel anlamda ve deniz şehirleri arasında nadide bir şehir olan İzmir, mutfağıyla da gönüllerde zirvelerde bulunuyor.

 

 • Alsancak Dostlar Fırını

İzmir kenti anıldığında akla gelen ilk 3 faktörden birisi boyozdur. Boyoz denilince de İzmir’deki ilk konum Dostlar Fırını’dır. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 1983 yılından bugüne sadece boyoz ve türlerini aynı nitelik ve tarifle imal eden Dostlar Fırını, günün her vaktinde sunduğu sıcacık, çıtır çıtır boyozları ile ünlüdür. Boyozun yanında çok iyi gittiği söylenen fırınlanmış yumurta ve tavşan kanı özel çay,  özetle kahvaltı için İzmir’deki en uygun mekan burası olabilir. Sade boyozun yanı sıra ıspanaklı – ıspanaklı ve peynirli, zeytinli, enginarlı, patlıcanlı, pırasalı, çörek otlu ve susamlı, karışık Ege otlu, acıtatlı, tahinli, ballı, çikolatalı gibi fazlasıyla geniş yelpazeye sahip ürünlerden birini de tadabilirsiniz.

Sübye yani bir çeşit kıvamlı şerbeti de burada tadabilirsiniz.

 • Çiçekliköy Kahvaltı Mekanları

İzmir yerel halkının da sıklıkla tercih ettiği, hafta sonu kahvaltısı için en yaygın konumlarından biri de temiz havası ve sakin ambiansıylaÇiçekliköy mıntıkası. Eğer yolunuz düşerse burada uzun bir kahvaltı hazzını kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Serpme kahvaltılarıyla ünlenen Çiçekliköy vilayetinde kahvaltı üzerine çalışan pek çok işletme var; dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

 • Kumrucu Şevki

İzmir bölgesinde adım başı kumrucuya rastlamanız çok olası, fakat hepsi bu işi iyi yapıyor mu buna garanti veremeyiz. Fakat kumrunun İzmir’in ana besinlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Kumru yemek için doğruca gideceğiniz adreslerin başında Kumrucu Şevki gelmeli diye düşünüyoruz. Bu lezzet dolu dolu sucuğu, salam ve sosisi, yanlardan akan erimiş kaşar peyniri, domatesi ve tercihe göre ek malzemeleriyle potansiyelini aşmış susamlı özel bir ekmekle gıdasal anlamda büyük bir şöleni sizlere yaşatıyor.

 • Kordon Yengeç Restoran

İzmir Alsancak vapur iskelesinin karşısında bulunan Yengeç Restoran, turistlerin yanında yerel halk tarafından da tercih edilebilir uygun balık restoranlarından birisi. Yengeç’te sürekli olarak taze, leziz balık menüsü ile Ege meze çeşitleri enfes kordon manzarası ve deniz havası eşliğinde misafirlere sunuluyor. Tecrübeli şeflerin ellerinde hazırlanan deniz mahsullerini tadarak damak tadınızı taçlandırabilirsiniz.

.

 • Köfteci Mehmet Irmak

Kemeraltı çarşısı bünyesinde yer alan Mehmet Irmak, salaş ve bir o kadar da içten bir işletme. Kemeraltı esnafı ve devamlı ziyaretçileri ile sürekli dolu olan köftecide boş masa bulmakta zorlanmanız olasıdır. Fazlasıyla lezzetli ve özel köfteleri nedeniyle doluluğu yitmeyen işletmede, yemeğinizin yanına meşhur pilakisini sipariş verebilirsiniz.

 • Tarihi Yudumla Şerbetçisi

Yapısı itibariyle dükkanların düzensiz bir şekilde iç içe bulunduğu Kemeraltı çarşısında bulunan Yudumla Şerbetçisi, soluklanıp enerji depolamak için özel şerbetleri size takdim ediyor. Tamamen doğal ve ferah lezzette olan bu şerbetler özel ve kurulduğu tarihten beri hiç değişmeyen tariflerle hazırlanıyor.

 • Kahveci Ömer Usta

Kemeralt bölgesinde gezdikten sonra yemek sonrası bir diğer soluklanma durağı olarak da Kahveci Ömer Usta mekanını tercih edebilirsiniz. Kemeraltıçarşısınn çok yakınında tarihi Kızlarağası Hanı bulunuyor. Bu han da İzmirliler için kahvesiyle meşhur bir handır. Han içerisinde Kahveci Ömer Usta işletmesi dahil sağlı sollu onlarca kahveci dükkanı mevcuttur.

 • Bizim Lokanta

Esnaf lokantası olarak hizmet veren Bizim Lokanta işletmesi, sıcak ev yemeğinin lezzetini, sağlıklı bir öğün ve samimi bir atmosfer eşliğinde sizlere sunar. Geniş bir yemek opsiyonu sunan restoranta, günlük taze yemekler özenle servis ediliyor. İzmir gezinizde anne eli değmiş gibi bir yemek arzu ederseniz burayı tercih edebilirsiniz.

 

 • Tarihi Asansör Restoran

Gezilecek yerler arasında bahsettiğimiz Tarihi Asansör, aynı zamanda bir lokantaya sahiplik ediyor. Burası aracılığıyla hayatınızın en özlem dolu asansör deneyimini yaşayabilir, nefes kesen İzmir Körfezi manzarası eşliğinde Türk ve dünya mutfağından lezzetlerle damağınızda iz bırakabilirsiniz.

 

 Meşhur İzmir Yemekleri

İzmir kentini ziyaret edeceğiniz zaman yöresel, meşhur yiyeceklerini tatmanız için tatiltavsiyem.com ekibi olarak sizlere güzel bir liste oluşturduk. İzmir yöre lezzetlerini de tecrübe etmelisiniz.

Aşağıdaki listemizde İzmir’in bazı enfes ve ünlü tatlarını tatiltavsiyem.com olarak sizin için derledik. Her an hatırlayacağınız İzmir lezzetlerinin birçoğunu yukarıdaki restoranlarda deneyimleyebilirsiniz.

 

 • Kumru
 • Boyoz
 • Zeytinyağlı Enginar
 • Şambali
 • Söğüş
 • Sura
 • İzmir Köfte
 • İzmir Tulumu

 

İzmir ve çevresinde yapacağınız tatilinizi kusursuz bir hale getirmek için tatiltavsiyem.com ekibi olarak sizlere derlediğimiz bu içerik umarım işinize yarar.

Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu