Yurtdışı

GreenCard Nedir?

GreenCard Nedir?

GreenCard, Amerika Birleşik Devletleri vizesinin çekiliş ile dağıtıldığı bir sistemdir. Bazı formalitelerden geçerek, başvurularak katılım sağlanabilen bu sistem oldukça avantajlı imkânlara sahiptir.

GreenCard sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak oturma ve çalışma iznine sahip olabilirsiniz. GreenCard, PermanetResidentCard olarak da bilinmektedir. Bu karta sahip olan kişiler, eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları ile Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşebilmektedir. Kişiler, 5 yıl kadar bu kart ile Amerika’da yaşam sürdükten sonra isteğe bağlı olarak ABD vatandaşlığına başvurabilirler.

Karta sahip olmak için birçok izlenecek yol mevcuttur. Aile birleşimi ile Amerika’da iş arayışına girmek gibi birkaç farklı seçenek vardır. Bunun dışında bir de çekiliş usulü ile GreenCard sahibi olunabilmektedir. Bu sayede de rahatlık ile daimi ikamet kartına sahip olma şansı yakalanmaktadır. Çekilişler sayesinde yılda 50.000 kişi ABD’de oturma, çalışma izinlerine sahip olabilmektedir.

GreenCard Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru süreçleri eğer ki Amerika Birleşik Devletleri’nde ayarlanmış bir işiniz ya da ülkede yaşayan bir vatandaş ile evlilik düşünceniz yok ise çekiliş yolu ile olabilmektedir. GreenCard çekilişlerine katılım sağlayabilmek adına herhangi bir danışmanlık almanız gerekmez. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri / Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesinden de bizzat çekilişlere kendinizin katılım sağlaması ve dolandırıcılığa maruz kalmamanız konusuna ciddi uyarılar yer almaktadır. Bu uyarı dikkate alınarak bireysel olarak çekilişlere katılım sağlanabilir.

Başvuru koşullarına da değinilecek olursak, birçok göçmenlik vize programları bu çekilişlerde yer alır. Örneğin (Diversity Visa Program) adındaki bu program herkes tarafından aşina olunan bir sisteme sahiptir. Bu isme sahip olma nedeni ise GreenCard çekilişlerinin ilk olarak 1990 senesinde ABD’de kültürel anlamda çeşitlilik sağlanması amacı ile inşa edilmiş olmasıdır. Bu tasarı nedeni ile başvuru yapabilmek adına ABD’ye fazla göç vermemiş bir ülkede doğmuş olmak koşulu bulunmaktadır. Fakat kuşkunuz olmasın, Türkiye de bu ülkeler arasında olduğunda, Türkiye’de doğan vatandaşlar GreenCard çekilişine rahatlık ile başvuru yapabilmektedir.

Başvuru sırasında hangi ülkelerde doğmuş olduğunuzun yanında bir de eğitim ve iş tarihiniz incelenmektedir. Kart çekiliş başvuru sürecinde bulunabilmek adına en az 12 senelik eğitim geçmişinizin olması gerekir. Lise diplomanız varsa bu durum kolay olabilmektedir. Şartlar arasında lise diploması olması oldukça önemlidir. Bu koşul sağlanmıyor ise son 5 senede en azından 2 yıl süren, bir alanda uzman olarak çalışılmış olması gerekir. Greencard çekilişlerine başvuru yapan bireyler ile beraber gelecek olan eş ve çocuklarının da bu koşulu sağlaması gibi bir durum söz konusu değildir. Başvuruyu yapan kişi kabul görür ise tüm aile fertlerinin bu durumdan yaralanabileceği gibi bilgiler mevcuttur.

 

 

 

Başvuru Sırasında İstenilen Evraklar

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi olarak yapılan GreenCard başvuru sisteminde sizlerden istenen doğum tarihi, doğduğunuz ülke ve şehir, eğitim ve iş geçmişiniz, adres bilgileriniz, 6 ay içerisinden çekilmiş olan bir fotoğrafınız ve pasaport bilgi detaylarınız istenir. DV – 2021 kodu ile yapılan GreenCard çekilişlerine varıncaya dek olan süreçte sizlerden pasaport bilgileriniz istenmiyordu fakat çok fazla geçersiz başvuru alınmasından dolayı artık istenmektedir. Süresi dolmamış bir pasaporta sahip olmak bu noktada büyük önem taşımaktadır. Pasaport süresi hakkında geçerli ve keskin bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Yaklaşık olarak 2 sene kadar önce yapılan bu sistemde gerekli olan süreyi kendiniz organize edebilirsiniz. DV – 2023 kodu ile de Amerika’da oturmak ve çalışmak için izin alabileceğiniz, bu ayrıcalığın size tanınacağı 2021 yılında olan GreenCard çekilişleri gerçekleşmiştir. Başvuruların takiplerini yapabilmek ya da başvuru tarihlerini kaçırmamak adına https://dvprogram.state.gov/sitesinden yararlanabilir ve kontrollerinizi rahatlık ile buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer siz dışındaki birincil aile üyeleriniz Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmeyi düşünmüyorsa da mutlaka bilgileri evraklarda yer almalıdır. Aksi halde başvurunuz geçersiz kılınacaktır. Başvuru sırasında olması gereken öncelikli evrak pasaport iken aynı zamanda bir adet biyometrik ya da vesikalık fotoğraf gerekir. Yüzünüzün net çıktığı ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması önemlidir. Hiçbir aksesuar, küpe, kolye, piercing olmamalı ve saçlarınız geriye doğru olmalı, yüzünüz net çıkmalıdır. Bu durumlarda dini amaç ile kullanılan eşarp, şal gibi türbanlar kural ihlali sayılmamaktadır. Aynı anda işitme cihazları kullanıyor iseniz bu cihaz devamlı hayatınızda ise fotoğrafta çıkmasında bir sakınca yoktur. Keyfi aksesuarlar dışında özet olarak her şey serbesttir. Önemli olan daima size bakıldığında görülecek bir şey olup olmadığıdır.

 

Başvurular Ücretli Midir?

İnternet sitelerinden yapılan tüm başvurular ücretsizdir. Eğer bir aracı firma ile başvuru yapmak ister iseniz bu durumda sizlerden ücret talep edilecektir. Bunun sebebi de sizin uğraşmanız ve mesai harcamanız gereken yerde firmanın bunu üstlenmesinin bedeli olmasıdır. Ücretler firmalara ve o döneme göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden güncel fiyatları firmanızdan ya da seçeneklerinizi arayarak öğrenebilirsiniz. Fakat yukarıda da yer verdiğimiz gibi bu tarz acenteler zaman zaman dolandırıcılık vakaları ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu neden ile tek başınıza başvuru sürecini gerçekleştirmek en mantıklı seçeneklerden ilkidir.

Başvuru Sonrası Süreç Nasıl İlerliyor?

Geldik sürecin en heyecanlı kısmına… İşte bu noktadan sonra sizlere verilecek olan kodu mutlaka iyice muhafaza edin, lazım olacaktır. Çekilişin sonuçlarını internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Öğrenebilmek için de kodu kullanmanız gerekir. Bu sebep ile kodu aldığınız andan itibaren saklayın ya da fotoğrafını çekin ve bilerek lades olmayın, bizden söylemesi.

Tebrikler! GreenCard Çekilişini Kazandınız. Peki Ya Şimdi?

İlk olarak DS – 260 kodu ile size sunulan formu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurmak için verilmiş olan kodu ‘’Case Number’’ bilmeniz, kaybetmemiş olmanız gerekir. Sizin ile beraber ailenizdeki kişiler de Amerika Birleşik Devletleri’ne gelecek ise onların da bu formu doldurma zorunluluğu bulunmaktadır. Daha sonrasında ise internet üzerinden formu teslim ettikten sonra bir adet çıktı almalısınız. Doldurmuş olduğunuz formlar Kentucky Consular Center (KKC) ‘a iletilecektir. Merkez formu işleme alıp sonrasında sabıka kaydınızı, doğum belgenizi ve pasaport çıktınızı tarayarak sistemlerine gireceği için, eksik bir şey olduğunu düşünür iseniz KCCDVDocuments@state.gov adresinden eksik belgenizi gönderip bir açıklama yazarsanız, maili dikkate alma durumları söz konusudur. Yine de riske atmayıp zamanında eksiksiz bir dosya oluşturursanız sizin için süreç daha kolay, az yorucu bir şekilde ilerleyebilir.

Vize Aşaması

Tüm işlemlerin sonrasında vize almanız gerekir Bu mülakatta en önemli nokta stres olmamak ve olabildiğince açıklayıcı, net konuşmaktır. Tüm belgelerin orijinal hallerini, formunuzu, mülakat bilgileri ve pasaportlarınızı tek bir dosya olarak teslim edeceğiniz bir vize aşaması sizleri bekleyecektir.

Görüşme gününde siz ve eğer gelecek ise aile bireyleriniz de mülakata girmelidir. En az 6 ay olmak üzere geçerli olan pasaportunuzun olması önemli bir husustur. Mülakattan önceki aşamada usvisa-info.com adresinden pasaportunuzu teslim almak istediğiniz PTT kargo şubesini seçmelisiniz.

Mülakat ücretleri her dönem kısmi olarak da olsa değişmektedir. Bu yüzden hangi dönemde, hangi ay ya da yılda gidecek iseniz o dönemin mülakat, vize ödemeleri hakkında bilgi almalısınız. GreenCard çekilişleri ücretsiz olsa da kazanan kişilerin vizeleri ücretlidir. Bu durum mecburi bir uluslararası ödeme içermektedir.

Son aşamada ise seçmiş olduğunuz şubeden vizenizin de basıldığı pasaportu alarak ABD’ye gidiş hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonraki 6 aylık süre içerisinde mutlaka Amerika’ya giriş yapmalısınız aksi halde GreenCard hakkınız kaybolacak ve tüm emekleriniz boşa gidecektir.

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak şimdiden yeni hayat deneyiminizde sizlere bol şans diliyoruz.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu