Karadeniz

Bolu

Her Sezonun Gözdesi, Batı Karadeniz’in Tatil Cenneti ‘’Bolu’’

Dört mevsimde de yapılabilecek birçok aktiviteyi bünyesinde barındıran Bolu, tatilcilerin ve özellikle kamp yapmayı sevenlerin favori illeri arasında yer almaktadır.

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak sizler için Bolu’da yapılabilecek tüm aktiviteleri, yöresel yemekleri ve favori mekânları araştırdık. Umuyoruz ki bu yazımız Bolu tatiliniz için bir kılavuz olabilir. Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Öncelikli olarak Bolu şehrinde gezip görebileceğiniz ve eşsiz manzarasında kamp yapabileceğiniz yerleri ele alalım.

 

Yedigöller

Yedigöller, Bolu’nun en sık tercih edilen iki üç yeri arasında yer almaktadır. İçerisinde yedi adet göl bulunan bu doğa harikası lokasyonda kamp yapmanın tadı bir başkadır. Sabahın ilk ışıkları gölün üzerine vurur iken sizlere sunulan görüntü oldukça görkemlidir.

Bu yedi adet göl arasında kamp yapılacak belli başlı göller vardır. Bunlardan en bilineni ve en sık tercih edileni Büyükgöl’dür. Yedigöllerin aşağı kısmında yer alan, en uğrak noktadır. Etrafındaki ufak marketler ve yemek yenilebilecek alanlar ile zor durumunuzu da kurtaracak bir potansiyeldedir. Ani ve elzem olan eksik ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilir ve aynı zamanda da mangal için ya da gece ateş yakmak için odun, çıra gibi malzemeleri edinebilirsiniz. Yemeği kendiniz yapmak istemez iseniz bu mekânlarda da sabah, öğle ve akşam yemek yeme imkânı bulunmaktadır.

Yedigöller hem kamp hem piknik için uygun bir alandır. Fotoğraf çekimler için de tercih edilen bu doğa harikası lokasyonda dilerseniz kamp diler iseniz de çevre otellerde konaklama sağlayabilirsiniz

Kamp alanlarında çadır başına tam ve öğrenci olarak fiyatlar değişmektedir. Değişkenlik gösteren ücretler sebebi ile güncel fiyatları için gideceğiniz tarihte arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca önden bilgi almanızın size fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz iki konuyu da tatiltavsiyem.com olarak sizlere aktarmak istiyoruz.

Yedigöller yaz, kış fark etmeksizin sabaha karşı epey soğuk bir yerdir, hazırlıklı gidilmelidir. Bir diğer madde ise ateş yakmak için ya akşamı ya da sabahın ilk saatlerini tercih etmelisiniz. Yine bu konudaki güncel saatleri de öğrenmek için bilgi alabilirsiniz. Yaz ve kış dönemlerinde fiyatlar fark ettiği için mağdur olmanızı istemeyiz.

 

Abant Gölü / Tabiat Parkı

Çamların ve köknarların olduğu, heyelan set gölü olarak anılan Abant Gölü, Bolu’da yer alan ve görülmesi gereken, sık sık misafir ağırlayan bir bölgedir.Yerli ve turistlerin sık sık ziyaret ettiği ve kamp yaptığı bu doğanın içindeki yer, oldukça temiz bir havaya sahiptir.

Burada yapabileceğiniz aktiviteler arasında göl çevresinde uzun yürüyüşler, fotoğraf çekip anılarınızı biriktirme imkânı ve manzara karşı çay, kahve içip bisiklet ile turlara çıkmak gibi seçenekler de mevcuttur. Burada iştah açıcı temiz havasında harika kahvaltılar edip, güne güzel başlayabilirsiniz. Aynı zamanda at binmek isteyenler için burada bu deneyim de mevcuttur.

Tabiat Parkı’nda Abant Doğa Müzesi isimli bir müze de yer almaktadır. Burayı da ziyaret edebilir ve gününüz bir kısmını müze gezmek ile planlayabilirsiniz. Ayrıca bu müzede gölün ve Bolu evlerinin maket hallerini de görebilir ve gittiğiniz yerlerin minyatür hallerini inceleyebilirsiniz.

Abant tatilinizi planlar iken hem kamp hem de otel konaklamasını tercih etmek sizlere kalmıştır. Bolu, değerli güzellikleri ile görülmesi gereken bir yerdir. Tatiltavsiyem.com olarak Abant’ı görmenizi de tavsiye ediyoruz.

 

Gölcük

Bolu’daki güzelliklerin bir diğeri de Gölcük’tür. Göl kıyısında yer alan bu ev, Gölcük’ü ziyaret edenler tarafından oldukça sevilen ve sık sık fotoğraflanan bir yer olarak bilinmektedir. Bolu tatili için araştırma yaparsanız göreceğiniz ilk fotoğraflar arasında Gölcük’teki evi göreceksiniz. Bu evin kime ait olduğunu merak edenleriniz olacaktır. Burası Devlet Konuk Evi olarak bilinmektedir. Yani devlete bağlı özel bir ev, misafirhanedir. Üst düzey yöneticilerin konakladığı bir yerdir.

Bolu’daki gezilebilecek yerler arasında başta gelen Gölcük, kartpostal tadında oldukça iç açıcı bir lokasyondadır. Kamp yapmak ya da yalnızca günübirlik gelerek kafa dinlemek isteyenler için ideal bir yerdir.

 

Sülüklü Göl

Mudurnu’da yer alan Tavşansuyu Köyü sınırları içerisinde bulunan Sülüklü Göl, hem uzun süreli kamp aktiviteleri için hem de günübirlik tur ve piknikler için uygundur. Deprem tabanlı bir çöküntü sonucu oluşan bu gölün çevresi doğa ile çevrilidir.

Tavşansuyu Köyü’nde yer alan şelaleyi de görmeden gitmek olmaz. Buraya geldiyseniz muhakkak doğa harikası şelalesini de ziyaret etmelisiniz.

Sessiz sakin bir ortamı ve çeşitlilik içeren doğası ile kamplarınız için tercih edebileceğiniz bir yerdir. Fakat birkaç yabani hayvan çeşidine rastlamak mümkündür. Bu sebeple yanınızda ıslık bulundurabilirsiniz.

 

Çubuk Gölü

Arada kalmış gizli bir doğa harikası olan Çubuk Gölü, karmaşadan uzaklaşıp şehrin gürültüsünden kurtulmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yerdir. 1150 m yükseklikte bulunan bir heyelan set gölü olan Çubuklu, kusursuz bir atmosfere sahiptir. Kamp yapmak için ideal bir lokasyondur.

İçerisinde bulunan yürüyüş noktaları ile macera sevenler için kurulmuş olan tırmanma parkurları sayesinde birçok aktiviteye de ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda fotoğraf çekilmek isteyenler için de bir değirmen mevcuttur. Burada kadrajınıza muhteşem görüntüler alarak anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

 

Sünnet Gölü

Göynük’te bulunan yine bir heyelandan oluşmuş olan bu set göl, yeşil tepeleri ve parlayan göl manzarası ile tercih edilebilecek bir kamp alanıdır.

Mudurnu – Göynük yolu üzerinden buraya kolaylık ile ulaşabilir ve eşsiz bir manzaraya uyanıp çadırınızdan çıkarak güne enerji depolamış bir şekilde başlayabilirsiniz.

 

Göksu Parkı / Aladağ Göleti

Zengin doğası olan bu Tabiat Parkı, 2011 yılında ilan edilmiş olan bir kamp alanı ve doğa harikasıdır.

İçinde yer alan Aladağ Göleti ile eşsiz bir manzaraya ortaklık edebilirsiniz. Aynı zamanda kamp ve günübirlik turlara uygun bir yer olması sebebi ile oldukça fazla misafir ağırlayan bir yerdir.

 

Seben Gölü

Karadeniz’in batısında yer alan en büyük göllerden bir tanesi olarak isminden sıklık ile söz ettiren Seben, mağara ve ormanlar ile dolu bir doğa harikasıdır.

Yer aldığı konumda Frigya halkından kalan tarihi, kayadan yapılmış olan evler mevcuttur. Buraya gelir iseniz muhakkak her yerini gezmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda etrafındaki yaylalarda yürüyüş yapabilir ve temiz havayı içinize çektiğiniz eşsiz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

*

*

*

*

*

 

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak, Bolu’nun Pamukkale dokusuna sahip olan eşsiz yerini de görmeden gitmeyin deriz.

Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri, Pamukkale’nin bir muadili olarak anılmaktadır. Bolu’nun tertemiz doğasının ortasındaki bembeyaz travertenler oldukça büyük bir ilgi kaynağıdır.

Bölge, pikniğe ve yürüyüş yapmaya uygundur. Bunun yanı sıra birçok harika fotoğraflar çekebileceğiniz alanları sizlere sunmaktadır.

 

 

 

 

Dünyaca ünlü kayak merkezleri de Bolu’da sizlere hizmet vermektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kış aylarında en gözde ve iddiası yüksek yerlerden bir tanesi olan Kartalkaya, çamların arasında yer alan, kar manzarasının en görkemli göründüğü kayak merkezlerinden bir tanesidir. Kış aylarının en gözde sporları da Kartalkaya’da yer almaktadır. Bu sebep ile kış tatilleri için sıklık ile tercih edilen lokasyonların başında gelmektedir.

Bembeyaz doğası ve birçok aktiviteye ev sahipliği yapması sebebi ile uzun ve kısa tüm tatil planlarınız için ideal bir yerdir. Dilediğiniz tarihler için Kartalkaya Otelleri ile iletişime geçerek yerinizi ayarlayabilirsiniz.

Arkut Dağı – Kayak Merkezi

Bolu / Gerede’de yer almakta olan Esentepe Kayak Tesisi, çamların ile kaplı müthiş bir doğayı sizlere sunmaktadır. Tertemiz havası ve anılarınızda yer almasını isteyeceğiniz manzarası yakın ve ulaşımı kolay bir konumdadır.

Yazları keyifli yürüyüş ve pikniklere ev sahipliği yapan Esentepe, mart ve aralık aylarından kayak imkânı da sunmaktadır. Kış tatili için önemli bir lokasyondur. Aynı zamanda Arkut Dağı’nda yer alan kısımlarda da çim kayağı yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Tatiltavsiyem.com olarak tatilinizin sağlığınıza da fayda sağlamasını önemsiyoruz. Bu sebep ile Bolu’da yer alan sağlık deposu kaplıca komplekslerini sizler için derledik.

Karacasu Kaplıcası

Termal mekanları ve kaplıcaları sevenler, rahatlamak isteyenler için ideal bir tatil noktası olan kaplıca turizm mekanları, sağlığa faydası ile bilinmektedir. Bolu’da merkeze 5 km uzakta olan Karacasu Kaplıcaları da bunlardan bir tanesidir. Seben Dağları’nda bulunmakta olan sakin ve rahatlatıcı bir ambiyansa ev sahipliği eden Karacasu, termal tesisleri ile sık sık tercih edilen komplekslerden bir tanesidir.

Suyunun sıcaklığı 42 ile 44 derece arasında değişmektedir. Önemli unsurlarından bir tanesi olan Ph değeri ise 6.3 olarak bilinmektedir. Buradaki sular içmek ve duş almak için ideal bir yapıdadır.

Babas Kaplıcası

Mudurnu’da yer alan Babas, Gürçam Köyü’nün yakın lokasyonlarında yer almaktadır. Buradaki travertenlerin içinden çıkan kaplıca suları, 40 derecelik bir ısıya sahiptir.

Sarot Kaplıcası

Mudurnu şehrine bağlı olan, Sarot Kaplıcası, 1500 yılı aşkın bir zamandı kullanılmaktadır. Buradaki kaplıcaların tarihte bir hamamı dahi bulunmaktadır. Termal anlamda büyük bir faydası bulunmaktadır.

SarotKaplıcası’ndan çıkmakta olan suyun derecesi 66 iken kaplıcanın suları, acı sular kategorisinde yer alır. Banyo ve içme için de uygundur.

Pavlu (Çetenözü) Kaplıcası

Bolu / Seben’de yer alan Pavlu, Kesenözü Köyü sınırlarında yer almaktadır. Burası köyün ismi ile de anılmaktadır. Çevresinde yer alan termal komplekslerde konaklama imkânı da mevcuttur. Banyo için kullanıma uygun bir suyu vardır.

Çatak Kaplıcası

Himmetoğlu’nun yakın yerlerinde bulunan Çatak, Göynük’teki bir vadidedir. Romalılardan itibaren varlığını sürdürmektedir. Suyu ise 32 derece olarak bilinmektedir.

 

 

 

 

 

 

Buralara kadar geldik, yaylarını da ziyaret edelim derseniz;

Aladağ Yaylaları

Bolu’nun hemen hemen 30 km kadar güneyinde yer alan Aladağ Yaylaları, yemyeşil ve tertemiz doğası ile sizi kendine hayran bırakacak niteliktedir.

Burada piknik yapmanın herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aynı zamanda Aladağ’ın göletinde yürüyüşler yapıp, dağ bisikletleri ile parkurlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Burada kamp yapmak isteyenler için de hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Birçok kampa uygun yayla mevcuttur. Bunlardan bazıları; Değirmenözü, Sarıalan, Ardıçtepe ve bir de Üstyaka olarak sık tercih edilenler ve en çok bilinenlerdir. Bu lokasyonlar dışında da birçok yayla mevcuttur. Dilediğiniz yaylaya giderek oldukça keyifli bir tatil geçirmek için ideal bir şehir olan Bolu, tatil listelerinize eklemeniz gereken bir yerdir.

Kızık Yaylası

Etrafındaki evler ile farklı bir mimari doku ortaya koyan Kızık Yaylası, Seben’in üzerinde yer almaktadır. Yayladaki evlerin en güzel özelliklerinden bir tanesi de hiç çivi kullanmadan yapılmış olmasıdır. Buradaki evler kendilerine has bir hava ile varlığını sürdürür. Siz de bu güzelliklere ortak olmak ister iseniz, yolunuz Bolu’ya düştüğünde Kızık Yaylası’na uğramanızı tavsiye ediyoruz.

At Yaylası

At Yaylası, en popüler olan yaylalar arasındadır. Bolu’da yer alan At Yaylası, 12 km kadar kuzeydedir ve 7 adet yaylayı bünyesinde barındırır. Muhteşem göleti, deresi ve yel suyu ile görkemli fotoğraflar çekip kaliteli bir tatil yapabileceğiniz ideal yerler arasındadır.

Kiraz ağaçları ve kirazları oldukça meşhur olan bu yaylada, birbirinden güzel meyve bahçeleri yer almaktadır. Aynı zamanda Geleneksel Kiraz Bayram’ı da düzenlenmektedir. Siz de bu bayrama eşlik edebilir ve tatilinizin tarihlerini bayrama denk getirerek keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

Sarıalan Yaylaları

Bolu merkezine 20 km uzakta olan, Kartalkaya yolunun üzerindeki Sarıalan Yaylaları, 14 adet yaylanın bir arada yer aldığı bir yerdir. Bu yaylalarda en çok dikkat çeken ise Saraycık Yaylası’dır. Piknik ve doğa yürüyüşlerine uygun olan bu yayla, tatilleriniz için ideal bir lokasyondur.

Göynük Yaylaları

Göynük Yaylaları’nın içerisinde yer alan ve adından sık sık söz ettiren diğer yaylalar Karacabey, Çubuk ve kaşıkçı yaylası olarak bilinmektedir. Buralarda 1000 ile 1500 arasında bir yükseklik mevcuttur.

Hayvan yetiştirmeye uygun bir ortamı ve tertemiz bir doğası ile sakin bir kamp için tercih edebileceğiniz noktalar arasındadır.

Kıbrıscık Yaylaları

Köroğlan Dağları’nda güney yamacında yer almakta olan Kıbrıscık, Belen ve Karaköy gibi meşhur yaylaları ile öne çıkmaktadır. Yüksekliği 1825 m olan bu yaylaları da mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Mengen Yaylaları

Bolu denildiğinde ilk akla gelen yaylalardan bir tanesi olan Mengen Yaylası da görülmeye değer bir doğaya ev sahipliği etmektedir.

Mudurnu Yaylaları

Abant Gölü’nün güneyinde yer alan Mudurnu Yaylası, eşsiz doğası ve kamp alanları ile epey popüler bir durumdadır. Bünyesinde barındırdığı Pürenli Yaylası tüm kampçıların ve doğaseverlerin sık sık tercih ettiği bir lokasyondur. Mudurnu’daki öne çıkan diğer yaylalar ise Balıklı Yayla, Sinekli Yayla ve Ilıca Yaylaları isimlerinden sıkça söz ettirmekte olan doğa güzellikleridir. Tertemiz doğaya sahip olan bu yerlerde kamp yapmak, piknik yapmak ya da sakin bir yürüyüş düzenleyerek doğanın tertemiz havasını içinize çekmek iyi bir tatil seçeneği olabilmektedir.

Seben Yaylaları

1400 m kadar yüksekte olan Kiraz Dağı’nın çevresinde yer alan Seben, turistik anlamda hayli önemli bir lokasyondur. Seben Gölü’ndeki Dedeler, Solaklar ve Kozyaka gibi yaylalar sık sık misafir ağırlayan, önemli yaylalardır. Sizler de Bolu ziyaretinizde bu doğal güzellikleri görmek ister iseniz muhakkak Seben Yaylaları’na uğrayabilirsiniz.

 

Bolu’da Yer Alan Camiler

 • Yıldırım Bayezid Camii (Büyük Cami)
 • Kadı Camii
 • İmaret Camii
 • Saraçhane Camisi
 • Karaköy Camii
 • Süleyman Paşa Camii
 • Mudurnu Yıldırım Camii

Bolu’da Ziyaret Edebileceğiniz Türbeler ve Hamamlar

 • Hayreddin-i Tokadı Türbesi
 • Akşemsettin Türbesi
 • Tabaklar Hamamı
 • Yukarı Taşhan
 • Aşağı Taşhan
 • Kiliseli Tüccar Hanı
 • Sultan Hamam
 • Süleyman Paşa Hamam
 • Yıldırım Bayezid Hamamı
 • Yıldırım Hamamı

 

Bolu’nun Meşhur Lokantaları

1)   Mercan-i Restaurant

Bolu’nun merkezinde yer alan ve 1880 yılından beri hizmet veren bir mekandrı. Tarihi, geleneksel bir Bolu evinden restore edilmiş olan bu mekânda, yöresel birçok lezzeti tatma şansı yakalayabilirsiniz. Özel olarak denemeniz gereken belli başlı bazı yiyecek ve tatlılar mevcuttur. Örneğin; Köroğlu kebabı, irmik helvası, tahinli kabak ve değirmen (kebap) buraya yolunuz düşer ise muhakkak denemelisiniz.

2)   Kubbealtı

Orta Hamam’ın restore edilmiş hali ile hizmet veren bu restoranda, kültürel bir rüzgâr esmektedir. Sizler de tarihe meraklı iseniz, ilginiz var ise burada bir yemek yemekten oldukça zevk alacağınızı garanti ediyoruz. Bu mekânın da belli başlı tavsiyeleri mevcuttur. Bunlardan bazıları; cevizli, çikolatalı, tahinli katmerdir. Ayrıca yoğurtlu gözlemeler de birçok damak tadına uygun olması nedeni ile sizlere kendini hayran bırakacak bir ahenge sahiptir.

Tatiltavsiyem.com olarak buraya yolunuz düşer ise yoğurtlu gözlemelerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

3)   Biber Restaurant

Şehir merkezine yakın olan 10 yıllık, senelerdir sevilen bir mekân olan Biber, her gün taptaze menüsü ile sizleri kendine hayran bırakmayı hedefleyen yenilikçi bir restorandır. Meşhur Abant köftesini bir de burada denemenizi tavsiye ederiz.

Aynı zamanda tatlısız yapamam diyenler için kaymaklı ekmek kadayıfı, tel kadayıf ve sütlaç gibi birçok damak tadına uyum sağlayan tatlıları da mevcuttur.

4)   Oklava

Gözleme, kahvaltı ve kumpir çeşitleri ile gönüllere taht kuran Okalava, enerjik bir ortamı ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir mekândır.

 

Bolu’ya gelmişken ziyaret edebileceğiniz birbirinden meşhur diğer lokantaları da sizler için listeledik. Umuyoruz ki tatil planınızı yapar iken ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek olan restoranlardır.

 • Paşazade Göynük Sofrası
 • Yörem
 • Abant Park / Et Mangal

 

Bolu tatiliniz için şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz…

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu