Karadeniz

Artvin

Artvin Gezi Rehberi

ARTVİN GEZİ REHBERİ

Karadeniz’in kıyı şehirlerinden biri olan Artvin tarihi güzellikleri, doğası, yayla ve şelaleleri ile birlikte ülkemizin en değerli ve önemli şehirlerinden birisidir. Yemyeşil bir doğaya, yaylalara ve akarsulara tutkun olanlar için Artvin herkesi kendisine hayran bırakacak güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Doğa tutkunu olan yerli ve yabancı turistler için Artvin Türkiye’nin en önemli rotalarından birisi. tatiltavsiyem.com’un da Türkiye’de tavsiye ettiği en önemli rotalardan.

Hem doğal hem de tarihi zenginliklere ev sahipliği yapan Artvin’in tarihi ise oldukça eskidir. Eski bir yerleşim yeri olmasının en büyük sebepleri ise sahip olduğu doğa ve bereketli topraklarıdır. Bu nedenle erken yüzyıllardan itibaren insan topluluklarının Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden birisi olmuştur. Hititler döneminden başlayarak günümüze kadar Artvin her zaman zengin insan popülasyonuna ve kültürel zenginliklere kucak açmıştır. Türklerin Karadeniz bölgesine gelişinden itibaren de Türk kültürü ile eski kültürlerin bir araya gelmesiyle oluşan harika bir mozaik kültür ortaya çıkmıştır. Bu kültürel zenginlik Artvin’i hem tarihi açından hem de mutfak zenginliği açısından önemli bir konuma taşımıştır.

Yaklaşık olarak birkaç günlük bir tatil planı ile gezilebilecek ender şehirlerden biri olan Artvin tatilcilere zengin ve dolu bir tatil imkanı sunuyor. Yaz tatilcileri için Mayıs ve Ağustos arası en ideal zamanları olan Artvin kış sporları için de Kasım ve Nisan arası en ideal zamanlarını sunmaktadır.

Artvin her türlü yerli ve yabancı tatilci profillerine hizmet eden bir şehirdir. Artvin, doğa aşıkları, tarih severler, maceraperestler ve daha nice tatilci profillerine kucak açan ve onları çeşitli imkanlar sunan ender tatil beldelerinden birisi olmuştur.

tatiltavsiyem.com’un sizler için hazırladığı Artvin rehberinde Artvin ile ilgili merak edilenler fazlası ile bulacaksınız.

Artvin Gezilecek Yerler

 

Hopa Kültür Evi ve Müzesi

Artvin’de bulunan Hopa Kültür Evi ve Müzesi Artvin’i anlamak için en önemli adreslerden birisidir. Üç katlı olan bu müze Artvin tarihini, kültürünü ve yöresel geleneklerini anlamak için büyük bir kültürel zenginlik sunmaktadır. Artvin’e dair her türlü geleneksel eşyanın sergilendiği bu müze Artvin’e seyahat eden tatilciler için gidilecek ilk adreslerden birisidir.

 

Artvin Cam Teras

Cam teras Artvin’in en güzel manzarasını sunan özel yerlerinden birisidir.Hatila Vadisi Milli Parkı’nda bulunan cam teras 490 metre yükseklikte bir konumda bulunması nedeniyle Artvin’e dair en güzel seyir noktalarından birisidir. Aynı zamanda bu teras Hatila deresini izlemenize olanak tanıdığı için doğa Artvin’de severlerin ilk ziyaret noktalarından birisi olmaktadır. Bu cam teras aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek cam terası olma özelliğine sahiptir.

 

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin ülkemizin yaylaları ile meşhur olan yerlerinden birisidir. Artvin’de birçok yayla bulunmaktadır fakat Artvin denildiğinde akla ilk gelen yayla ise Borçka Karagöl Tabiat Parkı’dır. Artvin şehir merkezine oldukça yakın olan Karagöl yaylası doğa severleri kendisine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir.

2002 yılında tabiat parkı olan Karagöl yaylası geniş bir alan sahip olduğu için bitki ve hayvan çeşitliliği bakımında da oldukça zengindir. Aynı zamanda yakınında bulunan tesisler nedeni ile de ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür.

Karagöl yaylasında gölde fotoğraf çekilebilir veya kanolara binerek gölün tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda Borçka Karagöl Tabiat Parkı kamp severler için önemli bir konaklama merkezidir.

 

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin’de tatilcilerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken noktalardan birisi de Hatila Vadisi’dir. Hatila Vadisi Artvin şehir merkezine 10 kilometrelik bir mesafede olduğu için de ulaşımı rahat olan Artvin’in doğal güzelliklerinden birisidir. 1994 yılında milli park olarak ilan edilen Hatila Vadisi korum altında olduğu için doğal güzelliklerini günümüze kadar taşıyabilmiştir. Macera ve su sporu severler için de uygun olan Hatila Vadisirafting için oldukça elverişlidir.  Bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından da oldukça zengin olan Hatila Vadisi yerli ve yabancı turistlerin ilk durak noktalarından birisi olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Altıparmak Tabiat Parkı

Milli parklar bakımından zengin bir şehir olan Artvin’in bir diğer doğal güzellikleri ile meşhur olan milli parkı Altıparmak Tabiat Parkı’dır.  Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu park 2013 yılında milli park ilan edilmiş ve doğal güzellikleri koruma altına alınmıştır.

Altıparmak Tabiat Parkı, içerisinde barındırdığı dereler, tarihi yapılar ve buzlu gölü ile Artvin’in en özel milli parklarından birisidir. Özellikle de Tunca deresi Altıparmak Tabiat Parkı’nın en özel noktalarından birisidir.

 

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanıdoğa severlerin vazgeçemeyeceği rotalardan birisi. Bitki çeşitliliği bakımından zengin olan Gorgit Tabiatı Koruma Alanı doğa tutkunları için Artvin’deki ilk adres. Halk arasında yaşlı orman olarak da alınan bu park Artvin’in önemli doğal güzelliklerinden birisidir.

 

Kafkasör Yaylası

Tatiltavsiyem.com olarak sadece yerli ve yabancı turistlerin değil yöre halkının dahi sıklıkla ziyaret ettiği ve sevdiği yerleri de sizlere tavsiye ediyoruz. Bu yayla Artvin denilince ilk akla gelen yerlerdendir. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda olan bu doğa harikası yer aynı zamanda Artvin’in şenliklerine ve eğlencelerine de ev sahipliği yapıyor. Özellikle Kafkasör şenlikleri her yıl Haziran ayında burada düzenleniyor.

Artvin’lilerin boğa güreşi yaptığı bir yayla olması nedeniyle de oldukça ilginç ve eğlenceli yaylalardan birisi olarak kabul ediliyor. Kamp severler için de çeşitli imkanlar ve kolaylıklar sunan Kafkasör yaylası Artvin’in doğa harikası önemli yerleri arasında ilk sırada gelmektedir.

 

 

Arsiyan Yaylası

Arsiyan yaylası Artvin’in en eski ve tarihi ilçelerinden biri olan Şavşat’ta bulunuyor. Arsiyan yaylası oldukça büyük bir araziye sahip ve yayla içerisinde büyüklü ve küçüklü olmak üzere birçok göl bulunuyor. Köyün yerlileri bu göllere farklı birçok güzel isim vermiştir. Doğal güzellikleri ile meşhur olan bu yayla mevsim farketmeksizin yayla turizmi için yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor. Bu yayla aynı zamanda sarı cennet çiçeği denilen bitki türü ile de oldukça popüler.

 

İntkor Yaylası

Artvin’inönemli ilçelerinden biri olan Yusufeli ilçesi sınırlarında bulunan İntkor Yaylası volkan gölleri ile de oldukça meşhur ve popüler. İntkor Yaylası’nda toplam dokuz adet göl bulunuyor ve bu göllerden birisi volkanik olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda göller dışında yaklaşık olarak 166 metre yükseklikten dökülen Ciro şelalesi de İntkor Yaylası sınırları içerisinde bulunuyor. Hem gölleri hem de şelalesi ile İntkor Yaylası yerli ve yabancı herkesin görmesi gereken önemli yerlerden birisidir.

 

Sahara Yaylası

Karagöl Milli Parkı içerisinde yer alan Sahara Yaylası Şehir merkezinden ulaşımı en kolay yaylalardan birisidir. Minibüsler veya şahsi araçlarınızla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunan Sahara Yaylası kamp tutkunları için en önemli Artvin noktalarından birisidir. Aynı zamanda Ardahan’a da yakın olan Sahara Yaylası komşu şehirlerden dahi gün içerisinde çok fazla yerli turisti ağırlamaktadır. Kış ve yaz mevsiminde ayrı güzellikler sunan yayla her mevsim ziyaretçileri kendisine çekiyor.

 

Beyazsu Yaylası

Borçka ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Beyazsu YaylasıArtvin şehir merkezine uzak olsa da doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistleri her zaman kendisine çekiyor. 3 bin metre yüksekliği olan Karçal Dağı’nın eteğinde olan Beyazsu yaylası sahip olduğu gölleri ile de doğa tutkunlarını kendisine aşık ediyor.

 

Gorgit Yaylası

Yerli halkın ara yayla olarak adlandırdığı Gorgit Yaylası Artvin’in Maçahel bölgesinde yer almaktadır. Sunduğu manzarası ve doğal güzellikleri ile meşhur olan Gorgit Yaylası ulaşım bakımından ziyaretçilerini zorlasa da sunduğu doğal güzellikler ile insanları kendisine tutkuyla bağlayan yaylalardan birisidir. Araç ile ulaşımın mümkün olmadığı yaylaya yürüyerek veya katır ulaşımı ile ulaşabilirsiniz.

Rehber olmadan seyahatin zor odluğu Gorgit Yaylası kamp tutkunları için ve maceraperestler için harika imkanlar sunuyor

 

Papart Yaylası

Şavşat ilçesin Meydancık beldesine bağlı olan Papart yaylası insna eli değmemiş doğal güzellikleri ile görenleri büyülüyor.Papart yaylasında aynı zamanda Yalnızçam Dağları ve KarçalDağları’ına da ev sahipliği yapıyor. Papart yaylası Artvin’in en farklı doğal güzelliklerini barındıran yaylalarından biri olarak kabul ediliyor. Özellikle de farklı kuş türleri ve endemik bitki çeşitliliği ile doğal bir zenginliğe sahip olan Papart yaylası dereleri ile de harika bir atmosfer sunuyor.

 

Bilbilan Yaylası

Resmi adının Bülbülen Yaylası olan Bilbilan Yaylası Artvin’in en renkli ve aktif yaylalarından birisidir. Özellikle Haziran ve Eylül aylarında kurulan Pazar ile renkli görüntüler oluşturmaktadır. Doğal güzellikleri ile tatilcileri kendisine çeken Bilbilan Yaylası kurulan Pazar ile süt, kaymak ve tereyağı ile de meşhur bir yayladır.

Artvin’de hayvancılıkla uğraşan köylülerin doğal ürünlerini sattığı bu Pazar ve yayla Artvin’in kültürel güzelliklere sahip yerlerinden birisi olarak popüler olmuştur.

 

Murgul Delikkaya Şelalesi

Artvin’in Murgul ilçesinde yer alan Delikkaya Şelalesisadece Artvinlilerin değil komşu il Ardahanlıların da gözde mekanlarından birisi. Başköy’de bulunan bu şelale delikli bir kayadan akan suyu ile sizleri adeta büyüleyecektir. Şelale aynı zamanda sesi ve doğallığı ile tatilcileri kendine tutkuyla bağlayan şelalelerden birisidir.

 

Maral Şelalesi

Dünyadaki cennet adlandırılan ve popülerliğe kavuşan Maral şelalesiArtvin’in Borçka ilçesinde yer alan Maralköy Köyü’nde bulunmaktadır. 6 kilometresi araçla gidilen yolun son 1 kilometresinde yürüyüş yapılması gerekiyor. Fakat bu yürüyüş doğa tutkunlarını adeta mest edecek güzellikte bir yürüyüş olmaktadır. Yaklaşık olarak 65 metre yükseklikten dökülen Maral şelalesi heybetli görünüşü ve gür sesi ile sizlere kendisini aşık edecek. Yemyeşil bir atmosfere sahip olan dere kayın ve ladin ağaçları ile de sizlere doğanın bütün güzelliklerini sunuyor.

 

Kutul Yaylası

Artvin’in Ardanuç ilçesi sınırlarında yer alan Kutul yaylası köylülerin hayvancılık yaptığı yaylalardan birisidir. Bu nedenle yaz ve kış her zaman aktif olan bu yayla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Ahşap evleri ile de harika bir doğal görünüm sunan bu yayla birçok dizi ve filme de konu olmuştur.

Kutul yaylası kış turizmi, ,yayla turizmi çim kayağı ve offroadgibi birçok farklı etkinliklere de ev sahipliği yapmakta ve imkan tanımaktadır.

 

Aros Yaylası

ArtvinYusufeli Kılıçkaya Beldesinde bulunan Aros Yaylası sahip olduğu manzarası ile tatilcileri büyüleyen Artvin rotalarından birisidir. Yaz aylarında Artvin’in en renkli ve eğlenceli noktalarından birisi olan Aros yaylası yağlı güreş, at yarışı ve boğa güreşi ile ziyaretçilerini eğlendirmektedir. Aynı zamanda sıklıkla festivaller düzenlenen Aros yaylası Artvin’in önemli konser noktalarından birisidir.Aros yaylası Artvin’de doğanın ve eğlencenin iç içe olduğu önemli yaylalarının başında gelmektedir.

 

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Doğu Karadeniz’de dokusu bozulmadan kalmış ender büyük şelalelerden birisidir. Yaklaşık olarak 50 metre yükseklikten akan şelale ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Şelaleden akan suların oluşturduğu göl ise manzarası ile insanları kendisine adeta aşık eden bir güzellikte. Şelaleye ulaşmak zahmetli olsa da ulaştıktan sonra görülen manzara her şeye bedel!

 

Ciro Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın içerisinde Ciro şelalesi doğa tutkunlarının Artvin’de bulunan ilk adreslerinden birisidir. Yusufeli ilçesinde bulunan Ciro şelalesi doğa ve spor severler için önemli bir Trekking rotasıdır.İntkor Yaylası’nın içerisinde bulunan Ciro şelalesi sesi ve güzelliği ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor

 

Suatan Şelalesi

Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Aşağı Koyunlu Köyü içerisinde yer alan Suatan Şelalesi yerli ve yabancı turistler için hem doğası hem de tarihi ile önemli bir uğrak noktasıdır. Tamara Odaları olarak da ünlenen burası Ortaçağlarda din adamlarının önemli dinlenme noktalarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Burada aynı zamanda kayaya sırtını yaslamış önemli ve tarihi bir kaya kilisesi bulunmaktadır.Suatan şelalesi hem tarihi özellikleri hem de doğal güzellikleri ile yıl boyunca binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

 

Şırata Gölleri

Arsiyan Dağıeteklerinde yer alan Şırata Gölleri cennetin bir parçası olarak adlandırılıyor. Gittiğinizde bu adlandırmayı yapanların ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz. Artvin’in Şavşat ilçesinde yer olan Şırata Gölleri turkuaz renkleri ile sizleri kendisine tutku ile bağlayacak büyük bir doğal güzellik.

 

Cehennem Deresi Kanyonu

Dünyanın en büyük kanyonu olan ABD’nin Arizona Eyaleti’ne bağlı Grand Canyon’dansonra Cehennem Deresi Kanyonu dünyanın 2. En büyük kanyonu olarak kabul edilmektedir. Dünyada bulunan ender kanyonlardan birinin ülkemizde olması bizler için büyük şans. Dik bir duvara benzeyen görüntüsü ile dikkatleri çeken kanyon gerçek bir doğa harikasıdır. Vadi aynı zamanda yabani hayvanların yaşadığı bir bölgedir. Rehber olmadan gezmek riskli olsa da Cehennem Deresi Kanyonuülkemizde kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

Marsis Dağı

Artvin ile Rize sınır bölgesinde bulunanMarsis Dağı’na Arhavi ilçesinden yapılan seyir zevki yüksek bir yolculukla ulaşılmaktadır. Özellikle vadiye çöken sis sizlere bulutların üstünde uçuyormuşsunuz gibi bir his vermektedir. Vadi aynı zamanda size sürpriz manzaralar sunuyor. Kamp ve doğa tutkunları için çok güzel bir rotaya sahip olan Marsis dağı doğal güzellikleri ile en zengin bölgelerden birisidir.

 

Kopmuş Plajı

Artvin aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı olan güzel bir şehir odluğu için plajları ile de ön plan acıkmaktadır. Artvin’in deniz kıyısında olan ilçelerinden biri olan Hopa’da bulunan Kopmuş Plajı bölgenin en ünlü ve popüler plajlarından birisidir. Yaz aylarında kalabalık olan plaj denizinin güzelliği ile tanınıyor.

 

Kıyıcık Plajı

Artvin’in Rize sınırında bulunan Kıyıcık plajı iki şehir arasında paylaşılamasa da bölgenin en ünlü plajlarından birisidir. Yaklaşık olarak 500 metre uzunluğunda olan bu plaj halk plajı olması dolayısı ile herhangi bir ücretli girişi yoktur.

 

Otingo Kaplıcası

Şehir merkezine oldukça yakın bir konuma olan Ontingo kaplıcaları hem yerli ve yabancı turistler hem de yerli halk tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Yaklaşık olarak 300 yıllık bir geçmişe sahip ola tarihi kaplıcalar şifa kaynağı olarak kabul görülüyor. Çeşitli hastalıklara iyi geldiği ifade edilen Ontingo kaplıcaları oldukça büyük bir üne sahiptir.

 

Karçal Dağları

Artvin şehir merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunan Karçal Dağları başta Beyazsu yaylası olmak üzere Klaskur yaylası gibi çeşitli yaylalara ev sahipliği yapmaktadır. Burası aynı zamanda Gürcistan ile Türkiye arasında bir sınır görevi gören bir bölgedir. Özel araçlarla da rahat bir gezme imkanı sunan Karçal dağları sahip oldukları doğal güzellikler ile bölgenin en önemli turistik merkezlerinden kabul edilmektedir.

 

Çoruh Nehri

Doğu Karadeniz’de bulunan Çoruh NehriArtvin’in de en büyük akarsuyu olarak kabul edilmektedir.Gürcistan sınırları içerisinde de bir bölümü devam eden nehir Artvin’den sonra Gürcistan’a girer ve ardından Batum’da denize dökülür.

Çoruh nehri aynı zamanda kano, rafting ve nehir kayağı gibi su sporları için yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından zengin olan Çoruh nehri bir doğa harikası olarak tatilcilerin ilk durak noktalarından biri olara kabul edilmektedir.

 

Atabarı Kayak Merkezi

Artvin şehir merkezine yakın olan ve Artvin’in kış turizmi ve sporları için tercih edilen en önemli yerlerinden birisi de Atabarı Kayak Merkezi’dir. Kayak merkezi hem kış sporları için en ideal mekanların başında gelmektedir hem de huzurlu ve doğal atmosferi ile tatilcilerin gözdesidir.

Yaylalar Köyü

Artvin’e bağlı Yusufeli ilçesi sınırlarında bulunan Yaylalar Köyü Kaçkar dağlarının eteklerinde büyüleyici ve etkileyici bir görünüme sahip köylerden birisidir. Yayla turizminin Artvin’deki önemli duraklarından biri olan bu köy doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile tatilcileri büyülüyor. Aynı zamanda yürüyüş sporu için ideal güzellikler sunan köy aynı zamanda lezzet bakımından da önemli bir yerdir. Özellikle köyün kendi yerel çiçeklerinden yapılan balı oldukça meşhurdur ve her tatilcinin muhakkak tatması gereken bir lezzettir.

 

Maçahel

Gürcistan ve Türkiye sınırlarında bulunan bölge olan Maçahel, Borçka’ya bağlı doğal güzellikleri ve kültürel atmosferi ile dikkat çeken turistik bir köydür.Özellikle 500 yılı geçkin ağaçları, vahşi doğası ve yaban hayatı ile Maçahel adeta cennetten bir köşe gibi. Aynı zamanda ülkemizin tek ılıman ormanı burada bulunuyor. Ayrıca Ağustos ayında düzenlenen Kafkas Arı ve Bal Festivali bu köye eğlenceli ve keyifli bir ortam katmaktadır.Maçhel aynı zamanda ağaçlarının %70’i meyve ağaçlarından oluşan bir köydür.

 

Şavşat

Artvin’in en popüler ilçelerinden biri olan Şavşat, Türkiye’nin sakin şehirlerinden biri seçilerek “Sakin Şehir” ünvanını almış nadir beldelerimizden Artvin’in merkezine 70 kilometre uzaklıkta olan Şavşat tarihi geçmiş, kültürü, ahşap evleri ve sessizliği ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir.Sessizliği ve sakinliği dışında yeşilin hemen her tonunu barından ve çiçeklerinin renkliliği ile fotoğraf severlerin en sevdiği yerlerden biri olan Şavşat büyük bir popülerliğe sahiptir.

 

Ardanuç

Ardanuç Türkiye’nin sayılı doğal zenginliklerinden ve kanyonlarından biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Ardanuç Artvin’in en önemli yörelerinden birisidir.Tarihi severler içinde Artvin’de bulunan en önemli tarihi beldelerden biri kabul edilmektedir. Ardanuç cami, kale, türbe ve kiliseleri ile de Artvin’de bulunan önemli ziyaret noktalarından birisidir.

Ardanuç’daaynı zamanda güreş, köy ve yayla şenlikleri bakımından oldukça hareketli ve zengin bir bölgedir. Doğal güzelliklerin, tarihin ve eğlencenin iç içe olduğu Ardanuç yerli ve yabancı turistlerin gözdelerinden birisidir.

 

 

Arhavi

Her yaz düzenlenen ve büyük bir üne sahip olan Arhavi Kültür ve Sanat Festivali ile adı tanınan Arhavi aynı zamanda Artvin’in en büyük şehirlerinden birisidir.Arhavi’de düzenlenen Arhavi Kültür ve Sanat Festivali sadece Türkiye’de değil dünya çapında da büyük bir üne sahiptir. Yarışmaların, turnuvaların, yarışmaların ve çeşitli eğlencelerin düzenlendiği bu festival yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 3 gün süren bu festival bölgeye birçok ziyaretçi çekmektedir.

Arhavi aynı zamanda Gürcü, Laz ve Türk kültürünün etkisini barındıran ve izlerini gösteren bir bölge olarak kültürel anlamda oldukça zengindir. Bu zenginlik Arhavi’nin hem mutfak kültürüne hem tarihine hem de yerel geleneklerine sinmiştir.

 

Borçka

Günümüzde Borçka adı ile bilinen fakat tarihteki adı Porçha doğa harikası belde Artvin ve Hopa arasında kalmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunan Borçka doğal güzellikleri, manzarası ve kültürel zenginliği ile Artvin’in en güzide bölgelerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Artvin’in en önemli gezilecek noktalarından olan Görgit Yaylası, Beyazsu Yaylası ve Karagöl Borçka sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Misafirperverleri ile de ön plana çıkan bu belde doğal güzelliğinin bozulmamış ve bakir olması tatilcileri adeta mest eden özelliklerin başında geliyor. Borçka her şeyi ile yerli ve yabancı turisti çekmekte ve kendisine aşık etmektedir.

 

Artvin’in Meşhur Yemekleri

Artvin mutfak kültürü ve lezzet çeşitliliği ile oldukça büyük bir üne sahip şehirlerimizden birisidir. Özellikle de Türk, Laz ve Gürcü mutfağını bünyesinde barındıran Artvin lezzet bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir.

Sahip olduğu kültürel çeşitliliğin yemek kültürüne ve mutfak geçmişine de yansıtan Artvin dünya mutfağına önemli katkılarda bulunmuştur.

 

Kuymak

Karadeniz şehirlerimizin en geleneksel yiyeceklerinden biri olan Kuymak diğer Karadeniz şehirlerinde odluğu gibi Artvin’de de oldukça popüler bir yemektir. Yapılış olarak muhlamaya benzetilse de kuymak peynirinin farklı olması ile lezzet bakımından özel bir tada sahiptir.

 

Mısır Ekmeği

Karadeniz şehirlerimizin genelinde sıklıkla tüketilen ve sevilen hamur işi olan Mısır ekmeği Artvinliler için de vazgeçilmez bir yiyecektir. Günlük hayatın hemen her öğününde rahatlıkla tüketilmektedir.

Mısır unu, süt, tuz, tereyağı ve yoğurtun birleşiminden oluşan mısır ekmeği kahvaltı başta olmak üzere bütün yemeklerin yanında tüketilmektedir.

 

 

Kaygana

Krep benzeri bir yiyecek olan Kaygana yeşillik kullanılarak üretilen ve pişirilen bir yiyecek türüdür. Artvinliler tarafından daha çok kahvaltılarda tüketilse de günün hemen hemen her öğününde de yenilebilmektedir. Un, yumurta, maydanoz, süt, dereotu ve yeşil soğan karışımından elde edilmektedir.

 

Hamsili Pilav

Karadenizlilerin klasik bir yemeği olan meşhur Hamsili Pilav, Artvin’de tercih edilen ve sıklıkla tüketilen bir yemektir. Pilavın hamsi ile kaplanması ile elde edilen bu lezzetin ünü tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Dereotu, fıstık, soğan, maydanoz ve kuş üzümü ile hazırlanan hamsili pilav hem Artvin’de evlerde hem de restaurantlarda en sevilen yemeklerden birisidir.

 

Laz Böreği

Adı börek olan fakat aslında baklava hamuru ve muhallebi ile yapılan bir tatlı olan Laz Böreği Artvin’in en geleneksel lezzetlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Süt, yumurta, yufka, şeker, bol miktarda ceviz, limon suyu ve tereyağı ile yapılan Laz böreği bölgede sıklıkla tüketilmektedir.

 

Karalahana Sarması

Karadeniz mutfağı denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden biri olan Karalahana sarması Artvin mutfağının da vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Kıymalı pilavın lahana ile sarılması sonucunda elde edilen bu lezzetli yemek soslu yoğurtla servis edilerek damakta muazzam bir lezzet patlaması yaratmaktadır.

 

Turşu Kavurması

Fasulye,lahana ve kornişon turşusundan oluşan turşu kavurması Artvin’in ve Karadenizlilerinen meşhur turşularından birisidir. Bu turşunun yağda kızartılması ile pişirilen bu yemek bölge insanı tarafından en sevilen yemeklerden birisidir.

 

Hamsili Ekmek

Karadenizlilerin hamsi ile yaptıkları bir diğer meşhur yiyecek ise Hamsili ekmektir. Mısır unu, hamsi, salça ve pırasa ile yapılan bu yiyecek Artvin’de sıklıkla tüketilmektedir.

 

Karalahana Kavurması

Karalahana sarması gibi karalahana kavurması da Artvin’de oldukça popüler yemeklerden birisidir. Gürcü mutfağının en özel yemeklerinden biri olan karalahana kavurması Artvin’de de oldukça sevilen yemeklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Karalahana ile buğday ve fasulyenin birleşmesi ile elde edilen bu lezzet yöre halkı tarafından vazgeçilmez lezzetlerdendir. Karalahana kavurmasının pazı ile yapılan bir türü de bulunmaktadır. Pazı ile yapılan türüne ise Çarğala denilmektedir.

 

Yoğurtlu Silor

Artvin’in kendine özgün ve has hamur lezzetlerinden biri olan Silor şekil itibarı ile bir mantıya benzemektedir. Bu yemekte hamur ince bir dürüm haline getirilir ve arından doğranarak fırınlanmaktadır. Fırında piştikten sonra kaynar su, eritilmiş tereyağı ve yoğurt ile servis edilen önemli bir Artvin lezzetidir.

 

Kalaco

Lapa bir yemek olarak bilinen Kalaco, Artvin’in kahvaltı sofralarını süsleyen farklı lezzetlerden birisidir. Süzme yoğurt ve mısır ununun kaynatılması sonucunda elde edilen Kalaco armut pekmez veya bal ile servis edilen kahvaltılık bir lezzettir.

 

Yatık Döner

Erzurum’a has bildiğimiz Cağ kebabının Artvin’e has adı ise yatık kebabıdır. Yatık kebabı Artvin’in en çok tercih edilen yöresel lezzetlerinden birisidir. Bu dönerin Erzurum cağ kebabından daha lezzetli olduğu fakat pek fazla bilinmediği bu lezzeti tadanlar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

 

Cevizli Kete

Cevizli Kete mayalı hamur ve içine ceviz katılarak hazırlanan Artvin’e en özel lezzetlerden birisidir. Cevizli Kete olarak daha çok tüketilse de farklı türleri de bulunmaktadır. Özellikle kuymaklı, kavurmalı ve pekmezli olarak da yapılmaktadır.

 

Benekli Alabalık

Karadeniz’den çıkan balıklar kadar Artvin karasal alanda bulunan alabalıkları ile de oldukça ünlüdür. Özellikle de benekli alabalık en çok tüketilen alabalık türlerinden birisidir. Kızartma veya ızgara olarak pişirilip tüketilen bu balık herkes tarafından tercih edilen özel lezzetlerden biridir.

 

Şalgam Yemeği

Kök sebzelerden biri olan ve ülkemizin farklı bölgelerinde de tüketilen şalgam Artvin’de oldukça popülerdir. Artvin’de ise yemek olarak tüketilen şalgam yöresel halkın en çok sevdiği ve tercih ettiği yemeklerden birisidir. Şalgam yemeği özellikle salça ve beyaz pirinç ile hazırlanmaktadır.

 

Bu rehber tatiltavsiyem.com’un uzman yöresel ekibi tarafından kaleme alınmıştır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu