Akdeniz

Antalya

Antalya’da Tatil Yapacaklara Kılavuz Niteliğinde Antalya Rehberi

Antalya’da Tatil Yapacaklara Kılavuz Niteliğinde Antalya Rehberi

Türkiye’deki en canlı, renkli ve en turistik noktalarından biri olan Antalya, yaz tatillerinin Türkiye sınırları içinde başkenti diyebiliriz. Tatiltavsiyem.com olarak tatilden beklediğiniz her şeyi sizler için derledik ve toparladık. Buradan sonrası artık tatilinizi akışına bırakmanız için sizlere kalmıştır.

Antalya şehri klasik deniz, güneş ve kum üçlüsüne ek olarak, daha birçok güzelliği içinde barındıran bir şehir olmasıyla da cezbedici bir konumdadır. Geçmiş dönemlerde de birçok uygarlığa sahiplik yapmış olan Antalya’da tarihi ve kültürel turları sevenlerin rengârenk bir tatil yapabileceği antik kentler, müzeler ve tarihi alanlar da bulunuyor. Sıcak ağırlıklı iklimi, rahat kumsalları ve berrak sularıyla bu şehir, doğanın pek çok harikası gözler önüne seriyor. Tatil amacınızda ayrı olarak Antalya size daha fazlasını birçok güzelliğiyle sunuyor.

Aşağıdaki listemizde açıkladığımız yerlere göz gezdirerek Antalya’nın en gözde bölgelerini görebilir ve harika bir Antalya seyahati planlayabilirsiniz.

 

 • Kaleiçi

Muratpaşa mıntıkası içinde bulunan Kaleiçi bölgesi, şehrin tarihinin izlerini taşıdığı için fazlasıyla kıymetli bir yer. Geçmiş dönemlerden bugünlere kadar gelen tarihi evler, mimarileri yanında o dönemdeki insanların yaşam tiplerini, adet ve göreneklerini aksettirdiği için de ilgi görüyor. Kaleiçi bölgesinin içinde bulunan birçok ev, geçmiş tarihle bir bütün olarak restore edilmiş. Tarihsel anlamda dolu dolu bir turizm merkezi olan Kaleiçi’nde eğlence mekanlarının, restoranların, hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra, Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar) ve Eski Limanını da ziyaret etmenizi de şiddetle tavsiye ederiz.

Binlerce turistin Antalya’da sıklıkla geldiği yerler arasında başı çeken Kaleiçi’nin sokaklarında huzurlu yürüyüşler esnasında bölgenin her kısmından gözüken Yivli Minare’yi de görebilirsiniz. Selçuklu tarihinden bugüne kadar ulaşan minare, ilk etapta Bizans kilisesi olarak yapılmış olsa da Alaattin Keykubat talimatıyla cami haline getirilmiş ve Antalya’nın ilk İslami yapımlarından olarak şöhret kazanmış.

 • Yanartaş

Antalya şehrinde tanınan tatil merkezi Kemer’de bulunan Yanartaş mıntıkası, sonsuz ateş olarak zikrediliyor. Yamaçta bulunan Yanartaş’a doğru yol alırken denizin ve doğanın güzelliğini seyretmeyi es geçmeyin.Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Yanartaş, denize kısa bir mesafede olup, isminden de anlaşılabileceği üzere taşlar arasından çıkan alevlerin hiç sönmemesiyle şöhret kazanmış. Eşsiz bir tecrübe sahibi olmak isterseniz Antalya seyehatinizde Yanartaş’ı tercih edebilirsiniz. Adının kısa hikayesi ise doğalgaz sıkışması sonucu ortaya çıkan küçük parçalar olarak söyleniyor.

 

 • Alara Han Kalesi

Antalya’da görülmeye değer tarihi bölgeler arasında birçok kale de yer alıyor. Alanya’ya yaklaşık 40 km mesafede bulunan Alara Çayı’nın kenarındaki zirvenin üst kısmında yer alan Alara Han Kalesi, Selçuklu hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırıldı. Çayın yan kısmında kayaya yapılmış oyuk dehliz detayı ile birlikte ikinci sura kadar da yürüyerek erişilebiliyor.

 

 • Theimussa (Kale İskelesi)

Kekova mıntıkasında dolaşmayı arzu edecek olursanız kısa bir mesafe katederek Üçağız Köyü’ne varmanız gerekiyor. Tabiatla bir bütün olan liman civarındaki koyun kuzeyindeki tarihi kalıntılar Theimussa Antik Kenti’ne ait. Tarihin derinliklerinde hissetmenize yön veren bu antik kentte, hali hazırda mezar kalıntılarını görebileceğiniz gibi kule kalıntısına da rastlayabilirsiniz.

 • Tarihi Saat Kulesi

Antalya’nın sembolü olarak görülen Tarihi Saat Kulesi, kalın beşgen bir burç üzerine kurulan yapının dört yönünde de birer saat mevcut. 14 metre yüksekliği bulunan Tarihi Saat Kulesi’nin büyüleyici görünümüne tanıklık etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 • Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, Antalya halkı tarafından da fazlasıyla tavsiye edilen, mutlaka gidilip görülmesi gereken önemli ve gizemli bir kent. Dillerde Tanrılar Kenti olarak da bilinen kent, Kumluca ilçe sınırları dâhil inde bulunuyor.

Ulu dağ anlamına gelen Olympos ismi, dünya genelindeki birçok dağa da isim olarak verilmiş. Antik Likya’nın enkıymetli kenti pozisyonunda olan Olympos’a gittiğinizde, şöhretiyle bilinen Olimpos Plajı’nda denizde eşsiz yüzme keyfini yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda CarettaCaretta’ların yavrulama bölgesi olmasından dolayı sit alanı ilan edilen kent, korumada tutuluyor. Bölge bizlere ağaç evleri ve çadır kurulabilen açık alanları ile kamp meraklıları ve doğayla bir bütün halinde tatil isteyenler için de mükemmel fırsatlar takdim ediyor.

 • Side Antik Kenti

Antalya’nın değerli antik bölgelerinden sırada Side Antik Kenti var. Çok eski tarihte Pamfilya’nın liman bölgelerinden olan Side’nin tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Bölgede günümüze kadar gelen birçok tarihi detay bulunuyor. Side halkı söz konusu dönemde birçok farklı inanış biçimine ait insanları içinde barındığı için çok farklı mekânları da bünyesinde bulunduruyor. Tarihi tiyatrosu, Apollon Tapınağı, hamam merkezleri, evleri, agorası, müzeleri ve şehir kapısıyla her sene yerli ve yabancı pek çok turist bu yapıları görebilmek için bölgeye akın ediyor.

Bizans, Roma ve Helen tarihinden kalan ait mimari niteliklere tanıklık edebileceğiniz Side Antik Kenti’nde Side Müzesi de mevcut. Antik kenti genel bir dolaştıktan sonra eski dönem uygarlıklarına ait heykelleri, sütunları ve portreleri inceleyip, görmek için bu özel müzeye de yolunuzu düşürebilirsiniz..

 

 • Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti de Antalya’da ziyarette bulunulması gereken mevkiler arasında. Likya medeniyetine başkentlik yapmış bir sahil kasabası olan Patara, arkeolojik ve tarihi önemlerine ek olarak CarettaCaretta’ların milyonlarca senedir yavrulamak için uğradıkları nadir sahil bölgelerinden birisi. Bu bölgede de farklı tarihsel kalıntılara şahitlik edebilirsiniz.

 

 • Aspendos Antik Kenti

Akalar’ın kurduğu Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik kazasının Belkıs Köyü’nde bulunuyor.

Romalılar aracılığıyla yapılan 12 bin kişilik amfi tiyatrosuyla şöhret sahibi olan kent, yanında bulunan Köprüçay ve üzerinde bulunduğu ticaret güzergâhı sebebiyle değerli bir lokasyona sahipti. Bu tiyatronun, günümüze kadar gelebilen sahneler arasında oldukça eski bir tarihe sahip olduğunu da bildirelim. Tiyatrodan sonra eski tarihlerin mühendislik kalitesini bize yansıtan pratik yapıya sahip su kemerlerine de tanıklık edebilirsiniz. Kuzey bölgesindeki dağlardan su aktarımı yapan su kemerleri, 1 km’lik boyuta sahip.

Tiyatrodan farklı olarak agora, hamam, tiyatro, stadyum, sarnıç gibi yapılar da kentte günümüze kadar kalıntılarını bırakmış durumda. Her sene yurt içi ve yurt dışından birçok turist, düzenlenmeye devam edilen tiyatro ve konser gibi etkinliklere gelmeyi sürdürüyor.

 

Antalya’nın Eşsiz Güzellikteki Plajları

Tüm dünyadan insanların akın akın tatil yapmaya geldiği ülkemizdeki favori tatil beldelerinden bir tanesi olan Antalya şehrini tatiltavsiyem.com ekibi olarak, sizlere tanıtır iken plajlarını tabii ki es geçemezdik.

 • Konyaaltı Plajı

Antalya şehrinin en hoş plajları arasında yer alan Konyaaltı Plajında 1.5 km uzunluğa sahip sahil şeridi bulunuyor. Mavi Bayraklı denizi aracılığıyla Konyaaltı’nda huzurla güneşlenebilir, su sporlarına dair etkinlikleri yapabilirsiniz.

 • Kleopatra Plajı

Alanya ilçesinde bulunan ve en meşhur plajlardan olan Kleopatra Plajı, 2 km genişliğinde ve hayalinizdeki deniz, kum, güneş üçlemesini bir araya getiriyor. Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın ismiyle bahsedilmesinden ve muhteşem bir denizle kumsala sahiplik etmesinden dolayı ülkemiz turistlerince ve yurt dışından gelen turistlerce  yoğunlukla yeğlenen plajda Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius’un yüzdüğü söylentiler arasında bulunuyor.

Antalya tatiliniz esnasında bu muhteşem görünüme sahip Kleopatra Plajı’na uğrayabilirsiniz. Akşama kadar kalır veya akşam giderseniz, eşsiz gün batımı manzarasını keyfini de çıkarabilirsiniz.

 • Kemer Plajı

Antalya şehrinde tatildeyseniz Kemer Plajı da gidilebilcekler bölgeler arasında rengarenk bir alternatif. Gündüz vaktinde denizin ve güneşle doyasıya vakit geçirirken gece vakitlerine doğru plaj partileriyle Kemer’de eğlenme imkanı fazlasıyla mevcut.

 • İncekum Plajı

İncekum Plajı, adından da anlaşılabileceği üzere incecik ve altın renkli kumlara sahip. Yaz aylarında Alanya’da kamp kurmayı amaçlayanların önceliklerine dâhil  ettiği plaj, İncekum Orman Kamp alanı ile yan yana diyebiliriz. Derinliğe az bir denize sahip olduğundan dolayı çocuklu aileler için de ideal olan İncekum Plajı, Kleopatra Plajı’nın karşı bölgesinde bulunuyor.

Antalya’da Yapılabilecek Sporlar

 

Türkiye’nin en seçkin turizm duraklarına sahiplik eden Antalya şehrinde, aksiyon fanatikleri için birbirinden eğlenceli aktiviteleri pek çok bölgesinde yapma uygunluğu mevcut halde bulundurmaktadır. Bu bağlamda turistler, Akdeniz’in akvaryumu andıran maviliğinde dalış gerçekleştirere, su altı yaşamı keşfedebilir; jeep safari turlarına dâhil  olarak eşsiz doğayı yakınından inceleyebilir ve su sporları aracılığıyla macera dolu anlar yaşayabilir. Antalya bu alanda neredeyse her türlü çeşit etkinliğin mevcut olduğu geniş bir seçenek havuzuna sahiptir. İşletmeler aracılığıyla yürütülen bu etkinliklerin birçoğu fiyatlandırmaya tabii tutulur.

 

 • Rafting Turu

Antalya’nın akış hızı yüksek olan bölgelerde raft botlarıyla rafting turu düzenlenir. Aksiyon dolu etkinlik arayışı içinde olanlar arasında fazlasıyla yaygındır. Belli işletmelerce düzenlenen ve gerçekleştirilen bu etkinlik, belli fiyatlar karşılığında gerçekleştirilir, ayrıca tüm gün süren bir aktivitedir.

 • Koylarda Tekne Gezisi

Koyları ile de iyi bilinen Antalya şehrinde masmavi suları ve tabiata ait güzellikleri deneyimlemek isteyenlerin tercihlerinden birisi tekne gezileridir. Akdeniz’e sahili olan her vilayette her çeşit tekne turu işletmeleri gezi hizmetini gerçekleştirmektedir.

Bölgenin en kıymetli turistik ilçelerinin her birinde bulunan limanlardan farklı güzergahlara turlar planlanmakta olup, çeşitli paketler halinde gezicilere sunulmaktadır. Muratpaşa bölgesinde bulunan Kaleiçi Yat Limanı, Alanya’nın Alanya İskelesi, Kemer’in popüler limanı ve diğer birçok ilçenin limanlarından da geziye dâhil  olunabilir.

 • Yamaç Paraşütü

Antalya şehrinde neredeyse bütün ilçelerde yamaç paraşütü etkinliğini gerçekleştirebilirsiniz.En yaygın yamaç paraşütü sporu noktası Olimpos Teleferik ile çıkılabilen Tahtalı Dağı üzerinde başlayan bölgedir. Kemer başta olmak üzere çevre ilçeleri gökyüzünden seyretmeyi arzularsanız 2365 metre yükseklikten başlayan bu tutku yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

 • Golf Keyfi

Türkiye sınırları içerisinde en yaygın olarak bilinen golf sahalarına sahip Antalya’nın Serik ilçesi, hem golf eğitimi amaçlı hem de eğlence amaçlı sıklıkla gelinen bir bölgedir. İsteğe göre sertifikalı eğitim  veya eğlence amaçlı olarak burada eşsiz bir golf deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • Canyoning Turları

Ülkemizde henüz yeni yeni ortaya çıkan canyoning sporunu, Manavgat ilçesinde gerçekleştirebilirsiniz. Canyoning, tırmanış, dalış ve yürüyüş gibi pek çok etkinliğin bir bütün halinde sunulduğu bir etkinlik tipidir ve ülkemizde en seçkin canyoning noktası Köprülü Kanyon Milli Parkı’dır.

Bu özel seyehatin ilk aşamasında Land Rover araçlar ile dağ tepesine çıkılır. Sonrasında kanyona ulaşım sağlanır. Ardından rehber eşliğinde inişli ve çıkışlı duraklar dâhil inde yolculuk başlar ve tüm gün devam eder.

 

 • Dağ Bisiklet Turu

Harika detayları içinde barındıran Toros Dağları’nı bisiklet ile keşfe çıkmak isteyenlerdenseniz Kaş ve Kemer ilçelerinden bisiklet temin ederek yolculuk yapabilirsiniz.

Arzunuza göre günübirlik veya konaklama dâhil  bir program yaparak bölgede işletmeler aracılığıyla bu eğlenceyi deneyimleyebilirsiniz. Binicilik

At biniciliği, Türklere ecdattan gelen en önemli adetlerdendir. Heyecanı bir sürelik askıya alıp,

Muratpaşa, Kaş ve Alanya ilçelerinde sakinlik ve huzur dolu binicilik etkinliğine dâhil olabilirsiniz.

Alanya’da Seki köyü üzerinde dâhil olunabilecek binicilik turu, ortalama 3 ya da 4 saat sürer.

Muratpaşa vilayetinde ise birden fazla bölgede biniciliğe dâhil olabileceğiniz işletmeler mevcuttur.

 

Antalya’daki Birbirinden Rahat Kamp Alanları

Dinlenme süresi esnasınca daha çok doğa ile meşgul olup bir bütün olmak isteyenler adına kamp en uygun opsiyondur. Doğal güzellikleri ile dünyaya nam salmış Antalya’da kamp kurulabilecek harika bölgeler mevcuttur. Koylarından Toros Dağları’nın eteklerine kadar kamp için fazlasıyla alternatiflidir.

Kampçıların genel olarak ilk seçimleri Korsan Koyu, İncekum Tabiat Parkı, Patara, Doyran Göleti, Adrasan ve Olimpos mevkileridir. Kamp için izin verilen bu bölgelerin bazıları işletmeler aracılığıyla sunulmakta olup, bazılarındaysa kamp kurmak için herhangi ücret ödenmesine gerek yoktur.

 

Antalya’da Yemek Yenilebilecek En Lezzetli Sofralar

Antalya şehrinde her damak tipine fazlasıyla uygun seçenekler mevcut. Burada deniz ürünlerinden kebap çeşitlerine kadar her detayı barındıran listelerden dilediğinizi talep edebilirsiniz. Şehir bir Akdeniz şehri olmasına karşın, mutfak kültürü yönüyle yayla yemek kültürüne daha yakın.

Gece hayatının, deniz ve kültür turizminin güzide noktalarından olan Antalya şehrinin mutfağı da gayet memnun edici ve harika ambiyansa sahip restoranlarla dolu. Listemizde bazı restoranlardan bahsedeceğiz.

 • Börekçi Tevfik

Güne damağınızda iz bırakacak bir kahvaltı ile başlamayı arzularsanız, Antalya’nın meşhur serpme böreğini yiyebileceğiniz popüler bir mekândır Börekçi Tevfik. İşletme sabah erken saatlerden öğlene kadar hizmet veriyor.

 

 • Antalyaspor Taraftar Büfesi

Antalya’nın yerlisi fast-food restoranlarından birisi olarak hizmet veren Antalyaspor Taraftarları Büfesi, sadece maç esnasında taraftarlara işliyor gibi anlaşılmasın. Çeşit çeşit sandviç alternatifleriyle çok yaygın ve tercih edilen bir mekan.

 

 • Akdeniz Dondurma

Mutlak tecrübe etmeniz gereken bir tat olan ve yanık sütten yapılan yanıksı hissi veren dondurmayı tadabileceğiniz en ehil işletme Akdeniz Dondurma. Kaymaklı dondurma lezzetinin yanında, başka pek çok tatlı alternatifi de işletmede mevcut.

 • Piyazcı Ahmet

Kentin ün dolu piyazını yiyebileceğiniz en meşhur işletmelerinden biri olan Piyazcı Ahmet’te denemeniz gereken lezzet, öncelikle tabiki piyaz ve sonrasında tahinli kabak tatlısı.

 

 • Dönerci Hakkı Baba

Bölgenin nostaljik ve lezzetli dönercileri arasında başı çeken Dönerci Hakkı Baba’da yemek planlarınızı sabahtan yapmalısınız. İşletmede 15.30 gibi döner tükenir, bu detayı hesaba katmayı unutmayın.

 

 • Topçu Kebap

Bölgenin en eskiye dayanan kebapçılarından olan Topçu Kebap ‘ta şiş kebaplar da dönerler de çok leziz. Uzun süreli geleneklere bağlı kalınan mekânın tatlıları da denemeye fazlasıyla değer.

 

 • Şişçi Ramazan’ın Yeri

Şişçi Ramazan’ın Yeri’nde, mekanın isminden anlaşılabileceği üzere en popüler ürün şiş kebaplar. Fakat mekan farklı yemek alternatiflerini sunmayı da ihmal etmiyor. Yemek yanında meze olarak sunulan nefis tahinli piyazla birlikte iştahınız fazlasıyla açılacaktır.

 

 • Yedi Mehmet

Akdeniz bölgesine özgü yöresel mutfaktan esinlenen 7 Mehmet Restoran ana yemekleri yanında takdim ettiği mezeleri ile Antalya’nın en gözde mekanları arasında bulunuyor. Antalya’nın en meşhur restoranı olan 7 Mehmet, Konyaaltı’nda muhteşem bir ambians eşliğinde yöresel yemekleri şık servisle takdim ediyor.

 

 • Urcan Balık

Antalya’nın balık restoranları denince hemen akıllara gelen mekanlarından biri olan Urcan Balık’ta Antalyalılarca grida olarak bahsedilen lagos balığını deneyimleyebilirsiniz.

 

 • Anadolu Park Restoran

Adını içinde bulunduğu parktan alan Anadolu Park Restoran, güzel mezeleri, ferah ortamı ve geniş kapasitesiyle ideal hizmet veriyor. İş yemekleri ve özel davetler için de alternatif bir mekan olduğunu ekleyelim.

 

 • Hillside Su Sushi

Herkes tarafında tercih edilmese de Sushi seveler için bu mekan seçilebilir. Konsept otelin lounge’unda bulunan, daha çok yabancı kültüre yatkın bir mekân olan Hillside Su Sushi’de, itinayla seçilmiş balıklar, sushi’ler, maki’ler gibi birçok çeşit mevcut.

 

 • Marina Restoran

Daha farklı lezzetler arayışında olan kişiler ve pizza severler, Marina Restoran’ta, İtalyan mutfağı lezzetlerini ve alternatifli pizzaların tadını tecrübe edebilirsiniz.

 

Yöresel Antalya Yemekleri

Antalya şehrine gittiğinizde bölgenin yöresel yemeklerinin muhakkak tadılması gerektiği kanaatindeyiz. Kentin meşhur ve nefis tatlarını içeren kısa bir liste hazırladık. Tadını unutturmayacak Antalya yemeklerini aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz ve bu lezzetlerin birçoğunu yukarıdaki restoranlarda tadabilirsiniz. Bu turizm cennetinde tadına muhakkak bakmanız gerekenler şunlar diye düşünüyoruz;

 • Taratorlu piyaz,
 • Tahin ve Sirke ile Hazırlanan Kuru Fasulye
 • Antalya Usulü Köfte
 • Börülce
 • Mercimek ile Yapılan Göce Çorbası
 • Mısır, Dağ Nanesi ve Yoğurtla Hazırlanan Yarpızlı Çorbası
 • Testi Kebabı
 • Kabak Tatlısı
 • Sarı Burma Tatlısı

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak iyi bir tatil geçirmenizi önemsiyoruz.

Sizlere iyi tatiller diliyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu