İç Anadolu

Ankara

Her Daim Ziyaret Etmemiz Gereken Başkentimiz ”Ankara”

Her Daim Ziyaret Etmemiz Gereken Başkentimiz ”Ankara”

Tatiltavsiyem.com ekibi olarak sizler için Ankara’ya gittiğinizde gezip göreceğiniz orada vakit geçireceğiniz yerleri derledik. Ankara’ya gitmeden önce yazımızı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Anıtkabir

Tabi ki de yazımıza Anıtkabirle başlamamak olmazdı. Türkiye’nin başkenti aynı zamanda Cumhuriyet’in kurucusun yani Mustafa Kemal Atatürk’ün  kabristanına da ev sahipliği yapıyor. Özellikle 10 kasım günlerinde ziyaretçi akınına uğrayan anıtkabir diğer günler de de binlerce ziyaretçiye kapılarını açıyor.

Anıtkabir’in yapımı tam 10 yıl sürmüştür ve tarih 10 Kasım 1953’ü gösterdiğinde resmi olarak açılmıştır.

Adres:Yücetepe,Çankaya/Ankara

Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ziyaret saatleri:09:00-17:00 arasındadır.

Hamamönü

Ankara’nın Aladağ ilçesinde bulunan bir semttir. Kente 19.yüzyıl mimarisi hakimdir. Nüfusun artmasıyla birlikte bu yerleşim bölgesine dönemin mimarisine uygun yapılar inşa edilmiştir.

Ankara’nın en eski semtlerinden biridir Hamamönü. Ankara’ya geldiniz Hamamönü’ne uğradığınız burada nereleri gezeceksiniz ? İlk olarak Karacabey Hamamı geliyor aklımıza. Karacabey Hamamı 1440’da tamamlanmıştır.13 yıllık bir inşa süreci vardır. Daha sonrasında eğer yaz aylarında gitmişseniz bölgeye Kabakçı Konağı’ndaki yazlık sinema gösterilerine katılabilirsiniz.Buraları gezdikten ve gördükten sonra Mehmet Akif Ersoy’un Ankara’ya geldiğinde konakladığı evi ziyaret etmeden olmaz.Günümüzda şairin konakladığı ev müze olarak faaliyettedir.

Ankara Kalesi

İnşa edildiği tarih hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yerden yaklaşık 110 metre yükseklikte ve iç,dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Adres: Altındağ Merkez /Ankara

Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ziyaret saatleri:08:00-17:00 arasındadır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi(I.TBMM)

I.TBMM binası Ankara Ulus semtinde yer almaktadır. Meclisin 1920-1924 yılları arasında faaliyette olduğu binadır.1957 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir.

 

Adres:  Ulus ,Altındağ  /Ankara

Giriş ücreti : 5 TL

Ziyaret saatleri:09:00-17:30 arasındadır.

 

Cumhuriyet Müzesi(II.TBMM)

Ankara, Ulus semtinde yer alır.1924-1960 yılları arasında meclis faaliyetleri burada gerçekleşmiştir. I.TBMM’nin yetersiz kalması üzerine1924 yılında hizmete açılmıştır.

Adres:Doğanbey,Altındağ  /Ankara

Giriş ücreti : 15 TL

Ziyaret saatleri:08:45-19:00 arasındadır.

 

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

1927yılında Türk Ocağı olarak İnşa edilmiştir.1980’de Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak hizmete girmiştir. Zengin bir koleksiyona sahiptir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1925-2006 yılında faaliyet göstermiştir. Ankara’nın Ulucanlar semtinde yer alır.Restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Restorasyon çalışmaları 1 yıl sürmüş daha sonrasında müze halka açılmıştır.

Adres: Şükriye Mahallesi,Altındağ  /Ankara

Giriş ücreti : 8 TL

Ziyaret saatleri:10:00 -17:00 arasındadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi

19 Mayıs 2002 yılında kurulmuştur.5300 m2’lik açık alanı,300 m2’lik kapalı alanı bulunmaktadır. Bu müzede orijinal ve kopya uçaklar, Tarihi Paraşüt Kulesi, Türk sivil havacılık tarihine ışık tutan belgeler sergilenmektedir.

Adres: Altındağ  /Ankara

Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ziyaret saatleri:10:00 -19:00 arasındadır.

 

 

Ziraat Bankası Müzesi

Ziraat Bankası Müzesi Ankara’nın Ulus semtinde bulunmaktadır ve müze 1981 yılından bu yana hizmet vermektedir. Müze İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanmıştır. Türkiye’nin bankacılığa ait ilk müzesi bankacılığın geçmişten günümüze kadar olan değişimini sergilemektedir.  Bünyesinde bankacılıktan hariç özgün eserlerde barındırmaktadır. Eski hesap makineleri, eski telefonlar, çeşitli altın ve mektup teraziler müzede bulunan objeler arasındadır.

Adres: Anafartalar, Atatürk Blv No:6, 06050 Altındağ/Ankara

Ziyaret saatleri: 09.00-17.00

Giriş ücreti: Giriş ücretsizdir.

Beypazarı Yaşayan Müze

Türkiye’nin uygulamalı ilk ve tek müzesidir. Müzeye ilk girişimizde bizi yöresel kıyafetli hanımlar karşılıyor ve bize konakla ilgili bilgiler aktarılıyor. Konak iki katlıdır. Bu konak Beypazarı’nda bulunur ve buraya ulaşmak için Ankara’dan kalkan otobüslere binmeniz yeterli olacaktır.

Adres:  İstiklal, Çınar Sk. No:17, 06730 Beypazarı/Ankara

Ziyaret saatleri: 09.00-19.30

Giriş ücreti: Öğrenciler için giriş ücreti 4 tl’dir. Siviller için giriş ücreti 5 tl’dir.

Pirinç Han

Ankara’nın ilk ahşap hanıdır. Bugün içerisinde irili ufaklı 40 adet dükkan bulunmaktadır. Girişinde ise Faruz Nafiz Çamlibel’in Han Duvarları adlı şiiri ziyaretçileri karşılamaktadır. Pirinç Han Ulus’ta bulunmaktadır. 1985 yılında restore edilerek halka sunulmuştur.

Adres: Necatibey, Pirinç Sk. No:1, 06250 Altındağ/Ankara

Kızılay Meydanı

Adını sıkça duyduğumuz Ankara’nın meşhur meydanı Kızılay. Mekânda alışveriş ve eğlence alanları bir arada bulunmaktadır. Kızılay şehrin adeta merkezi konumundadır. Buraya havaalanı ve otogardan kolayca ulaşabilirsiniz. Bu meydan adını 1929 yılında yaptırılan Kızılay binasından almıştır. Merkez noktada bulunduğu için Ankara ziyaretinde bulunan herkes mutlaka buraya uğramaktadır.

Adres: 06420 Çankaya/ANKARA

 

Güvenpark

Anıtkabirden sonra en çok ziyaret edilen ikinci yer olarak bilinir. Asıl adı Emniyet Parktır. İçerisinde bir anıt bulunur. Bu anıt Ankara taşından yapılmıştır. Edinilen bilgilere göre bu park halktan toplanan paralar ile yapılmıştır. Ankara’nın tam göbeğinde Kızılay Meydanında yer aldığı için bu parka ulaşmanız oldukça kolaydır. Park içerisi oldukça güzeldir. Büyük ağaçlar, havuzlar, çocuk parkları mevcuttur. Şehrin tam ortasında gün sonu yorgunluğuna bir nebze olsun iyi gelecek ve ziyaretçilere rahat nefes aldıracaktır.

Adres: Devlet, 06650 Çankaya

Atakule

Ankara’nın simgesi niteliğindedir. Şehrin hemen hemen her yerinden rahatlıkla görülebilir. İlginç mimarisi ile dikkat çeker. Ankara’nın ilk alışveriş merkezi burasıdır. Bir seyir terası ve bir de dönen restorantı bulunur. Atakule’de güzel vakit geçirebilir tüm ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz.

Adres:  Çankaya, Atakule, 06690 Çankaya/Ankara

Ziyaret saatleri: 10.00-22.00

Botanik parkı

Atakule’nin arkasında yer almaktadır.65 bin metre karelik bir alan üzerine kuruludur park. Bu parkta havuz, çocuk bahçesi ve sera bulunmaktadır. Park 1970 yılında Prof. Dr. Yüksel Öztan tarafından tasarlanmıştır. Botanik parkta her mevsim ayrı güzel manzaralar ortaya çıkmaktadır. Parkta piknik yapıp keyifli vakit geçirebilirsiniz fakat burada mangal yapmak yasaktır. Şehrin göbeğindesiniz ama kendinizi farklı bir yerde hissetmek istiyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz.

Adres: Çankaya, Çankaya Cd. No:10/B, 06680 Çankaya/Ankara

Ziyaret saatleri: 24 saat açık.

Akköprü

Ankara Çayı üzerinde bulunmaktadır. Selçuklulardan Ankara’ya kalmış önemli bir mirastır. Selçuklu hükümdarı Alaatin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Köprü bazalt taşından yapılmıştır ve 7 adet sivri kemeri bulunmaktadır. Bugün darlığından ötürü sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır. Köprüyü ziyarete gitmek için minibüs ve metroları kullanabilirsiniz.

Adres: Zübeyde Hanım, Akköprü, 06070 Altındağ/Ankara

Pembe Köşk

1923 yılında bağ evi olarak alınmıştır. Köşk Çankaya’da bulunmaktadır.  İsmet İnönü evi olarak da anılmaktadır. İsmet İnönü ve ailesinin mutlu bir aile hayatı yaşadığı yerdir. Birçok hayati kararın bu köşkte yemek masasında alındığı belirtilmektedir. Atatürk’ün yaptığı toplantıların büyük bir kısmı burada olmuştur. Bu köşkün en ilgi çeken ve özenle hazırlanan yerlerinden birisi de yemek odasıdır. Söylenenlere göre Atatürk’ün bu odanın hazırlanmasında emeği vardır. Ankaraya yolunuz düşerse mutlaka bu manevi ve tarihi öneme sahip yeri ziyaret etmelisiniz, şimdiden sizlere keyifli geziler diliyoruz.

Adres: Çankaya, Şht. Ersan Cd. No: 14, 06690 Çankaya/Ankara

Ziyaret saatleri: Hafta içi 09.00-17.00 Hafta sonu 13.00-17.00

Giriş ücreti: Giriş ücretsizdir.

Gordion Müzesi

Gordion Antik kentinde çıkan eserler burada sergilenmektedir. Müze Yassıhöyük Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kral Midas’ın tümülüsü de burada bulunmaktadır.

Adres: Yassıhüyük, Yassıhöyük Köyü, 06900 Polatlı/Ankara

Ziyaret saatleri: 08.30-17.00

Giriş ücreti: 12,5 TL

Seğmenler Parkı

Ankara’nın kalabalığından kaçmak ya da gezinize bir mola vermek istediğinizde kesinlikle yeşillikler içerisindeki seğmenler parkını tercih edebilirsiniz. 1983 yılında, 67 bin metrekarelik bir alana kurulan park Çankaya Köşkü’nün altında yer almaktadır.  Park içerisinde çocuklar için oyun alanları, havuzlar ve amfi tiyatro yer almaktadır. Ulaşımın kolay olması sebebiyle yakınındaki Kuğulu Parkı da yürüyerek ziyaret edebilirsiniz. Park içerisinde çeşitli kültürel etkinliklere katılabilirsiniz aynı zamanda sizi karşılayan güzel manzaralarla eşsiz kareler yakalayıp fotoğraflar çekebilirsiniz. Her mevsimin ayrı güzel olduğu Ankara’nın meşhur parkını kesinlikle görülecekler listesine eklemelisiniz.

Adres: Çankaya/Ankara

Ziyaret saatleri: 24 Saat açık

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla kurulmuştur. Çiftlik için gerekli olan arazi Atatürk tarafından parça parça satın alınarak oluşturulmuştur. Türk tarımına öncülük eden bu çiftlik aslında bir çiftlikten çok daha fazlasıdır. Çiftlik içerisinde birçok güzelliği barındırmaktadır. Ankara’nın en büyük yeşil alanı olan bu yerde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanikteki evinin benzeri ve devlet mezarlığı bulunmaktadır. Maneviyatı yüksek ve gezerken keyif alacağınız çiftliği mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Atatürk Orman Çiftliğine giriş ücretsizdir.  Tatiltavsiyem.com olarak burayı ziyaret etmenizi şiddet ile tavsiye ediyoruz.

Adres: Gazi, Cumhurbaşkanlığı Blv No:150, 06560 Yenimahalle/Ankara

Ziyaret saatleri: Hafta içi (Yaz döneminde) 08.30- 18.00 Hafta sonu: (Kış döneminde) 08:30- 17:00 Hafta sonu (Yaz döneminde) 08.30- 19.00

Hava Kuvvetleri Müzesi

Hava Kuvvetleri Müzesi 1998 yılında Orgeneral Ahmet Çörekçi’nin emriyle açılmıştır. Müzenin resmi açılışını Atatürk’ün manevi kızı ilk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen yapmıştır.  65 bin metrekarelik alanda yer alan müze içerisinde Türk Hava Kuvvetlerine ait çeşitli eşyalar, savaş uçakları ve bir adet helikopter yer almaktadır. Ayrıca müze içerisinde hem Türk hem de Dünya havacılık tarihi hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilir, belgeleri ve fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Havacılığa gönül verenlerin keyifle ziyaret ettikleri bu müze, ziyaretçilerine eşsiz bir atmosfer sunmaktadır.

Adres:  Etimesgut/Ankara

Ziyaret saatler:  Yılbaşı (1 Ocak), Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve Pazartesi günleri müze kapalıdır. 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında hafta içi 09.00-16.30, hafta sonu ve resmî tatil günlerinde 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara’nın ilk ve tek kayak merkezi olan Elmadağ Kayak Merkezi yaklaşık 400 metre uzunluğunda 500-600 metre civarında piste sahiptir. Özellikle yeni başlayanlar için uygun özellikler taşıyan kayak merkezi meraklılarının listesinde mutlaka bulunmalı. İçerisinde bulunan 2 adet teleski saatte yaklaşık 720 kişiyi taşıyabilmektedir. Burada 10 dakikalık at turlarıyla karlar içerisinde farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Kışın tadını çıkarmak isteyenler gün içerisinde eşsiz kar manzaraları eşliğinde yemek yiyebilir, teleski ve çeşitli kayak sporlarıyla harika vakitler geçirebilir. Elmadağ Kayak Merkezi şehre yaklaşık 17 km uzaklıktadır. Ulaşım sağlamak için düzenlenen turlara katılabilirsiniz ya da otobüs veya özel aracınızı kullanabilirsiniz. Tatiltavsiyem.com olarak burayı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Adres:  Yakupabdal, Elmadağ Kayak Merkezi, 06705 Çankaya/Ankara

Ziyaret saatleri:  Hafta içi 10.00-17.30 hafta sonu 9.30-17.30

Beypazarı Evleri

Ankara’nın 98 km batısında yer alan Beypazarı Ankara’yı İstanbul’a bağlayan çok önemli bir merkezdir. Beypazarı’nın en önemli özelliği eşsiz mimariye sahip olan evleridir. Evler 2 3 katlı ve ahşap şekilde tasarlanmıştır. Evlerin birbirine yakın olması aynı zamanda planlamayla yapıldığı için evlerin birbirinin güneşini kesmeyecek şekilde tasarlanmış olması bizlere Anadolu insanının samimiyetini, sosyal bağlarını, düşünceli oluşunu çok net bir şekilde aktarıyor. Aynı zamanda evlerin üst kısımlarında guşgane ve çantı isimli iki bölüm yer almaktadır. Beypazarı evlerinin bir diğer önem arz eden noktası ise kapılarıdır. Kapılar ve tokmakları ev içerisindeki yaşayan ailenin sosyal statüsü hakkında bilgi verir. Kökölü bir geçmişe sahip olan bu yere geldiğinizde kendinizi tarif edilemez hisler içerisinde bulabilirsiniz. Buraya geldiğinizde evleri gördükten sonra dinlenmek isterseniz sizleri karşılayan yöresel lezzetlerin tadına kesinlikle bakmalısınız. Ve ek olarak, kültürel zenginlik yönünden gelişmiş olduğu için bölge içerisinde el sanatlarının sergilendiği Yaşayan Müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Beytepe, 06730 Beypazarı/Ankara

Giriş ücreti: 7 TL

Kocatepe Camii

1967-1987 yılları arasında inşa edilen camii Ankara’nın en büyük camilerindendir. Adını cenaze törenlerinden de sıkça duyduğumuz camii Çankaya’da bulunmaktadır. Caminin tasarımında Osmanlıdan esintiler görmek mümkün. Yaklaşık 24 bin kişilik kapasiteye sahiptir.  Eğer Ankara’da cami ziyaretinde bulunmak isterseniz bu ünlü camiyi görebilirsiniz.

Adres: Kültür, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, 06420 Çankaya/Ankara

 

 

Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın en meşhur caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi Çankaya ilçesi Kavaklıdere semtinde yer almaktadır. Cadde, ismini 1928 yılında vefat eden siyasetçiden almaktadır.  Ankaralıların uğrak yeri olan bu cadde üzerinde birçok restoran, kafe ve mağazalar yer almaktadır. Canlı bir cadde olması sebebiyle birçok buluşma için de tercih edilen önemli bir noktadır. Bu caddede sosyalleşebilir, hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Ulus Gençlik Parkı

Ankara’nın tarihi parklarından biri olan Ulus Gençlik Parkının yapılma aşaması 1936 yılında başlamıştır. 28 Hektarlık alan düzenlenmiş ve parka uygun hale getirilmiştir. 1943 yılında tamamlanan ve hizmete açılan park hoş vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettikleri yerlerden biridir. Park içerisinde neredeyse her yaşa uygun alanlar bulunmaktadır. Renkli bir lunaparka ev sahipliği yapan park içerisinde havuz, oyun alanları da bulunmaktadır. Yeşillikler içerisinde dinlendikten sonra bir şeyler yemek ya da içmek isterseniz park içerisinde lokantalar ve kafeler bulunmaktadır.

Adres: Doğanbey Mahallesi, Hisar Parkı Cd., 06050 Altındağ/Ankara

Ziyaret saatler: 24 saat açık

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde Avrupa yılın müzesi ödülünü almıştır. Müze içerisinde birçok eşsiz eseri barındırmaktadır. Paleolitik Çağ Yontma Taş Devri, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı ve Hititleri Urarturlar, Frigler gibi medeniyetlerin döneminden kalan birçok önemli parça bu müzede sergilenmektedir. Tarihler ve medeniyetler arasında yolculuğa çıkmak isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken Ankara’daki önemli müzelerden biridir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi medeniyetlerin büyüsüne kapılmak isteyenlere kapısını açıyor. Geçmişe ve tarihe ilgi duyuyor iseniz tatiltavsiyem.com ekibi olarak burayı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Adres: Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara

Ziyaret saatleri: Yaz Dönemi. 1 Nisan – 1 Kasım. Açılış Saati: 09:00.

Kış Dönemi. 1 Kasım – 1 Nisan. Açılış Saati: 09:30.

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri. Yaz Dönemi: 18:15. Kış Dönemi: 16:45

Giriş ücreti:  50TL

Abacı Peribacaları

Abacı Peribacaları Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bulunmaktadır. Kapadokya Peribacalarına benzerliğiyle bilinmektedir ve kolay bir ulaşım hattına sahiptir. Abacı Peribacaları yani halk arasındaki diğer adıyla gelin kayaları büyüleyici bir doğal güzelliğe sahiptir. Eşsiz manzarası doğaseverlerin ve fotoğrafçıların uğrak noktalarından biridir.

Adres: Mahkemeağcin, 06890 Kızılcahamam/Ankara

Ziyaret saatleri: 24 saat açık

 

 

Haymana Kaplıcaları

Ankara’nın Haymana ilçesinde bulunan Haymana Kaplıcaları Dünyaca ünlü bir şifa deposudur. Şifalı suların ünü çok eski zamanlara dayanmaktadır mö. 25 yıllarında Romalılar tarafından şifa merkezi olarak adlandırılmıştır. Çeşitli hastalıklara şifa olan bu suların ziyaretçi sayısı da oldukça fazladır. Sağlık turizmi açısında çok büyük öneme sahip olan kaplıcalara ulaşım da rahat bir şekilde sağlanmaktadır. Yer altından çıkan sular hiçbir işlem uygulanmadan ziyaretçileriyle buluşmaktadır. Konaklamak isteyen ziyaretçiler için de yeterli kapasitede oteller bulunmaktadır.

Adres: Haymana/Ankara

Davutoğlan Köprüsü

Köprü Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunmaktadır. Sarıyar Baraj Gölü üzerinde bulunan köprü çelikten ve kemer şeklindedir. Ziyaretçileri özellikle kış aylarında büyüleyen bu köprü eşsiz manzaralarıyla gelenleri kendine çekmektedir. Yolunuz Nallıhan’a düşerse doğa içerisinde yürüyüş yapmak için güzel bir nokta olan bu köprüyü ziyaret edebilirsiniz.

Adres:  Davutoğlan, 06920 Nallıhan/Ankara

Meteoroloji Müzesi

Kalaba caddesi üzerinde bulunan bulunan tarihi müze Kurtuluş Savaşı yıllarında Genelkurmay Başkanlığı binası olarak kullanılmıştır. Müze içerisinde Atatürk’e ait olan odayı da ziyaret edebilirsiniz. Müze birçok meteorolojik cihazlara çeşitli belgelere ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelecek ziyaretçiler için küçük bir not eklemek gerekirse müzede her gün tüm dünya ile birlikte saat 13.30 da gökyüzüne gözlem balonu bırakılmaktadır. Birkaç saat içerisinde gezebileceğiniz bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müzeye giriş ücretsizdir.

Adres: Kalaba, 4, Kütükçü Alibey Cd., 06120 Keçiören/Ankara

Ziyaret saatleri: Hafta içi: 9.00-17.00 Hafta sonu: Kapalı

ODTÜ Müzesi

Tatiltavsiyem.com ekibi olarka Orta Doğu Teknik Üniversitesi içerisinde bulunan bu müzeyi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Müze, 1969 senesinde ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde arkeolojik eserler, geleneksel sanatları, ve çeşitli tarihi eserler sergilenmektedir. Ülkemizde benzeri olmayan bu müzeyi kesinlikle Ankara’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Müzeye giriş ücretsiz ve ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

Adres: İnönü Bulvarı. ODTÜ Yerleşkesi/Yenimahalle

Ziyaret saatleri: 09.30-12.30 / 14.00-17.00

(Hafta sonları kapalıdır.)

Ankara Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi bünyesinde yer alan müze 23 Nisan 1920 yılında Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olarak açılmıştır. Müzenin açılışını Prof. Dr Bekir Onur yapmıştır. Müze içerisinde yaklaşık 2 bin kadar oyuncak bulunmaktadır. Oyuncak müzesi geçmişten günümüze gelen tarihi, kültürel, eğitsel konuları amaç edinen oyuncakları korumaya yönelik olarak açılmıştır. Türk çocuklarının oyun kültürünü araştırma konusunda yön veren bir müzedir. Müzedeki oyuncaklar 5 ayrı bölüme ayrılmış olarak sergilenmektedir. Ankaraya yolu düşen herkesin, özellikle çocuklu ailelerin mutlaka görmesi gereken önemli bir kültür merkezidir. Ailece kaliteli vakit geçirebileceğiniz adreslerden biri de Ankara Oyuncak Müzesidir.

Adres: Emniyet İncitaşı Sok. Ankara Üniversitesi Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi, 06560 Yenimahalle/Ankara

Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri saat 09.00-12.00/13.30-17.00 arası açıktır.

Ücret: 3 yaş ve üzeri 2TL

Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan kuş cenneti tarihi İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Kuş cenneti 1994 yılında Milli Park olarak kabul edilmiştir. 168’den fazla kuş çeşidine ev sahipliği yapan bu yerin bir de eşsiz bir misafiri vardır. Misafirimiz soyu tükenmekte olan kara leylektir. Sakin bir gün geçirmek isteyenler kesinlikle burayı tercih edebilirler. Doğal güzelliğiyle size nefes aldığınızı hissettirecek eşsiz manzaralar sunmaktadır. Fotoğraf severler için de güzel bir tercih olan kuş cennetinde harika kareler yakalayıp anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

Adres: Davutoğlan, Ankara Nallıhan Yolu, 06920 Nallıhan/Ankara

Camlı Köşk

Camlı Köşk 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kardeşi Makbule Hanım için yaptırılmıştır. Camlı Köşk Ankara’nın önemli ve kıymetli yapılarından biridir. Köşkün mimarlığını Seyfi Arkan yapmıştır. 1951-1954 yılları arasında köşk, yabancı devlet başkanlarının ziyaret esnasında konaklaması için açılmıştır. Son olarak 1994 yılında restore edilmiştir günümüzde de kullanılmaktadır. Diplomatik açıdan öneme sahip olan bu köşkü görmenizi tavsiye ederiz.

Augustus Tapınağı

Tapınak Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Tapınak mö 25-20 yılları arasında yapılmıştır. Roma mimarisi ile inşa edilen tapınak mermerden yapılmıştır. Normalde dikdörtgen biçiminde olan tapınak yıllar boyunca gördüğü hasarlar nedeniyle değişime uğramıştır. Roma imparatoru Augustus adına inşa edilen tapınağın içerisinde Yunanca ve Latince yazılar yer almaktadır. Tapınak haftanın her günü açıktır ve giriş ücretsizdir.

Adres: Hacı Bayram, 06030 Altındağ/Ankara

Ziyaret saatleri: Yaz aylarında 09.00-19.00 kış aylarında 08.00-17.00

Mogan Gölü

Halk arasında bilinen adıyla Gölbaşı olan göl merkeze 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ankara’nın denizi olmasa da halkın hasret giderdiği ortak yer bu göldür. Kendinize vakit ayırıp sessizlikte dinlenmek isterseniz mutlaka burayı tercih edebilirsiniz. Sessizliğe kapılıp sakin bir yürüyüş yapabilirsiniz, güzel manzaralar yakalayıp fotoğraf çekebilirsiniz ya da çok sevdiğiniz bir romanı temiz hava içerisinde doyasıya okuyabilir kelimelerin arasında kaybolabilirsiniz. Göl çevresinde vakit geçirmek size kalmış doyasıya, özgür bir şekilde zihninizi dinlendirebilirsiniz. Gölün etrafında yer alan 4 km uzunluğundaki yürüyüş yolunda temiz hava içerisinde yürüyüşünüzü yapabilirsiniz. Göle girmek tamamen ücretsizdir fakat ulaşımı kendi aracınızla sağlarsanız ve park tarafına geçmek isterseniz ücret alınmaktadır. Ankara gezisi listenize Mogan Gölü bir diğer adıyla Gölbaşını eklemeyi unutmayın. Şimdiden keyifli vakitler geçirmenizi dileriz. Tatiltavsiyem.com ekibi olarak burayı görmeden Ankara’dan ayrılmamanızı öneririz.

Adres: Mogan Gölü, Gölbaşı/Ankara

Parka giriş ücreti: 6TL

Mavi Göl

Samsun yolu üzerinde bulunana Mavi Göl Ankara merkeze yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Merkeze en yakın yerlerden biri olduğu için halk arasında tercih edilen bir noktadır. İçersinde büyük ağaçların bulunduğu bu yer piknik için de uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Göl çevresinde yürüyüş alanları, marina, iskele, spor alanları gibi birçok yer mevcuttur. Aynı zamanda göl içerisinde yelkenli tekneler de bulunmaktadır. Bisiklet turu yaparak güzel bir gün geçirmek isterseniz Mavi Gölü tercih edebilirsiniz. Balık tutmaya uygun bir alan olduğu için burada balık tutabilir, kendinize yeni hobiler edinebilirsiniz.

Adres: Kayaş, Mavi Göl Cd., 06270 Mamak/Ankara

Ziyaret saatleri: 06.00-22.00

Giriş ücreti: 5TL

PTT Pul Müzesi 

Müze Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. PTT Pul Müzesi hem ülkemizde hem de dünyada oldukça önemli bir yere sahip olan kültür merkezidir. Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları gibi 7 ayrı temadan oluşan pullar sergilenmektedir. Aynı zamanda müzede dünyanın çeşitli bölgelerine ait pulları da görebilirsiniz. Müze içerisinde kendinizi sanki tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Özel günler adına basılan pullar da yine bu müzede yer almaktadır. Kültürel birikimini zenginleştirmek ve kaliteli vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken önemli bir yerdir. Müzeye hiçbir ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz.

Adres: Hacı Bayram, Atatürk Blv No:13, 06050 Altındağ/Ankara

Ziyaret saatleri: 09.00-17.00

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Türkiye’nin ilk satranç müzesi olma özelliğine sahip Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Altındağ Hamamönü’nde bulunmaktadır. Müze 2015 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Modern bir mimariye sahip olan müze gelenleri güzelliğiyle de etkiliyor. Müze içerisinde satranca dair birçok eşya sergilenmektedir. Farklı ülkelerden gelen birçok satranç takımı da müzede yer almaktadır. Toplamda 110 ülkeden 716 satranç takımı bulunmaktadır.  Aynı zamanda müzede kafe ve hediyelik eşya almak için dükkan bulunmaktadır. Çocuklarına satranç sevgisini aşılamak isteyen aileler, satranç tutkunu olan büyükler, her yaştan insan mutlaka bu müzeyi ziyaret etmeli. Ziyaret sonrasında anı olarak ya da hediye vermek için çeşitli satranç takımlarına göz atabilirsiniz. Aynı zamanda internet sitesinden etkinlik duyurularını takip ederek müze içerisindeki çeşitli etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz.

Adres:  Sakarya, Ulucanlar Cad, Basamaklı Sk No:3, 06230 Altındağ/Ankara

Ziyaret saatleri: 10.00-12.30 / 13.30-18.00 (Resmi tatillerde kapalıdır.)

Giriş ücreti: Tam 10 TL. Öğrenciler, öğretim elemanları, 65 yaş ve üstü ziyaretçiler için 5 TL. 10 kişi ve üzerindeki grup ziyaretlerinde indirimli olarak 5 TL alınıyor.

Fiyatların döneme göre değişiklik gösterebileceği detayını atlamamakta fayda var. Listede yer alan tüm yerlere gitmeden önce bir arayıp teyit etmenizi tavsiye ederiz.

Umuyoruz ki Ankara seyahatiniz çok güzel geçer. Şimdiden tatiltavsiyem.com olarak iyi tatiller diliyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu